Relacja z konferencji prasowej z premier Mette Frederiksen na temat sytuacji epidemicznej w Danii z dnia 01.01.21
Minuta po minucie: konferencja prasowa z premier na temat sytuacji epidemicznej
UWAGA: KONFERENCJA ODBYŁA SIĘ 01.12.2021, DLATEGO CZĘŚĆ INFORMACJI NP. LICZBA PRZYPADKÓW MOGŁA ULEC ZMIANIE.
Premier rozpoczyna konferencje
Premier rozpoczyna konferencję prasową apelem do ludzi o przyjęcie szczepienia przeciwko Covid.
- W globalnej pandemii pojawił się nowy wymiar. Nowy wariant korona wirusa zwany Omikronem, który rozprzestrzenia się w tej chwili na całym świecie. Wariant wirusa wykryto również w Danii, gdzie władze ds. zdrowia ściśle go obserwują.
- Czas jest kluczowym czynnikiem. Dlatego przychodzimy dzisiaj z głównym przesłaniem. Z przesłaniem do Was, pradziadkowie, dziadkowie, osoby z grup ryzyka oraz personel będący na pierwszej linii. Do wszystkich Was, którzy zostaliście zaszczepieni wiosną: przyjmijcie trzecią dawkę szczepionki.
Zima dla szpitali będzie oznaczała większą presje
Premier podkreśla, że ta zima, w którą wchodzimy, będzie wywierała większą presje na szpitale.
- W tej chwili razem z Enhedslisten, SF oraz Radikale Venstre rząd negocjuje zimowe pakiety covidowe, które będą zwierać specjalne tymczasowe działania, które to z kolei będą miały za zadanie pomóc służbie zdrowia przetrwać tą zimę.
Premier o Omikromie: Będziemy mieli więcej przypadków
Premier Mette Frederiksen mówi, że oczekuje się kolejnych przypadków nowego wariantu koronawirusa jakim jest Omikron. W tej chwili* w Danii zarejestrowano 6 przypadków zakażeń tym wariantem wirusa.
Organy ds. zdrowia ściśle monitorują rozwój zakażenia.
Władze wprowadzą teraz wymóg, aby każdy, kto przylatuje do Danii samolotem z lotniska w Doha lub Dubaju, został poddany testowi zaraz po przylocie.
Nie wiadomo jeszcze, jak problematyczny jest nowy wariant wirusa.
*Konferencja odbyła się 1 grudnia, dlatego dane, które tutaj są podawane mogą być już nieaktualne.
Dania musi pozostać otwarta
- Naszą jasną ambicją jest to, aby Dania pozostała otwarta - mówi Mette Frederiksen.
Premier podkreśla, że wprowadzono szereg środków zapobiegających zakażeniom, m.in. maseczki, po to aby nie było konieczności zamknięcia społeczeństwa, którego doświadczyliśmy wcześniej.
Minister Zdrowia: Wariant Omikron nie ma nic wspólnego z wysokimi wskaźnikami epidemicznymi
Jak dotąd największą zarejestrowaną liczbą nowych przypadków na dobę w Danii było 5 120 nowych zakażeń w ciągu jednego dnia.
Jednak minister zdrowia Magnus Heunicke zaprzecza, aby miało to coś wspólnego z nowym wariantem wirusa jakim jest Omikron.
Dzięki szczepionkom sytuacja w szpitalach jest dziś mniej poważna niż w grudniu ubiegłego roku.
Siedem przypadków zakażenia nowym wariantem wirusa Omikron w Danii
Minister Zdrowia zwraca uwagę, że obecnie istnieje siedem potwierdzonych przypadków wariantu Omikron w Danii.
Podejrzewa się, że tak jest w 16 przypadkach, ale wymaga to dalszego zbadania.
Lek na koronawirusa jest w drodze
Dania zakupiła dwa leki do leczenia koronawirusa.
Minister zdrowia Magnus Heunicke, spodziewa się otrzymać pierwszą dostawę jednego z leków w ciągu najbliższego tygodnia.
- Kiedy, w jaki sposób i dla kogo istotne stanie się wprowadzenie tego leku do leczenia będzie zależało od oceny naszych władz ds. zdrowia, które pracują nad tym na pełnych obrotach.
4,6 miliona zaszczepionych w Danii
Dyrektor Sundhedsstyrelsen Søren Brostrøm jest zadowolony z wysokiego poziomu przestrzegania zaleceń dotyczących szczepień, ale cel jest wyższy.
- Ciężko pracujemy nad tym, aby zwiększyć tempo szczepień - mówi dyrektor, odnosząc się do faktu, że wiele rodzin zwróciło się do Sundhedsstyrelsen z informacją, że nie mają czasu na szczepienie swoich dzieci.
- Jeśli otrzymasz zaproszenie na trzecie szczepienie to je przyjmij, spróbuj ponownie, jeśli nie ma wolnych terminów, bo udostępniamy je nieustannie, podkreśla Søren Brostrøm.
SSI o Omikronie: Jest wiele rzeczy, których jeszcze nie wiemy
Henrik Ullum, dyrektor Statens Serum Institut, wypowiada kilka słów na temat wariantu wirusa Omikron.
- W tej chwili nie wiemy w tym temacie zbyt wiele.
To, co wiemy to, to, że wariant szybko stał się dominujący na obszarze Afryki Południowej, gdzie nowa odmiana wirusa została wykryta.
- W Południowej Afryce zaobserwowano w tym samym okresie siedmiokrotny wzrost dziennych wskaźników epidemicznych i czterokrotny wzrost odsetka dodatniego, co wskazuje, że jest on znacznie bardziej zaraźliwy niż wariant delta, który krążył wcześniej.
W Republice Południowej Afryki wykryto do tej pory 147 przypadków, 108 przypadków na całym świecie, oraz siedem przypadków wykryto w Danii.
- Jesteśmy dobrzy w ich wykrywaniu, podkreśla Henrik Ullum.
Wiele czynników wywiera presje na służbę zdrowia
Stephanie Lohse, przewodnicząca duńskich regionów, podkreśla, że duński system opieki zdrowotnej jest pod presją.
- Jest tutaj mowa o niecodziennej sytuacji, w której presja na nasza służbę zdrowia jest wywierana przez wiele czynników.
- Po pierwsze są to ludzie, którzy poważnie chorują z powodu koronawirusa, oraz inni którzy są pod obserwacją ze względu na Covid.
- Po drugie, doświadczamy teraz też tego, że pojawia się więcej osób niż zazwyczaj, które potrzebują natychmiastowego leczenia.
- Do tego oczywiście dochodzą konsekwencje strajku pielęgniarek, oraz ogólnie występuje całkowicie naturalne zmęczenie wśród personelu medycznego.
Wiele operacji jest przekładanych ze względu na presję w systemie opieki zdrowotnej.
Brostrøm: Wykrywanie zakażeń jest wystarczające
Søren Brostrøm, dyrektor Sundhedsstyrelsen został zapytany, czy należy wprowadzić bardziej rygorystyczne środki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu Omikron w Danii, po tym, jak po koncercie w Aalborg w ten weekend zarejestrowano jeden przypadek.
Dyrektor wskazuje jednak na to, że już teraz wykrywanie zakażenia do trzeciego ogniwa jest wystraczające.
- Zaostrzyliśmy nasze wytyczne dotyczące bliskich kontaktów do osób z bliskiego kontaktu tej grupy (bliskie kontakty, bliskich kontaktów).
- Wydarzenie takie jak to może stwarzać wiele bliskich kontaktów do kolejnych osób z bliskiego otoczenia, które zostają odizolowane. Myślę, że już mamy właściwe narzędzie w użyciu.
Godzina policyjna dla osób niezaszczepionych na pewnie nie jest czymś, co władze biorą na tapet
Jeden z dziennikarzy zapytał, dlaczego nie wprowadza się żadnych ograniczeń skierowanych wobec osób niezaszczepionych, skoro to głównie ta mała grupa roznosi zakażenie na resztę społeczeństwa. Dziennikarz zapytał dokładnie o godzinę policyjną.
– To nie jest narzędzie, z którego kiedykolwiek chcieliśmy korzystać – odpowiada premier Mette Frederiksen.
- Jednym z powodów, dla których tak dobrze przeszliśmy przez ten kryzys, jest to, że używaliśmy właściwych narzędzi we właściwym czasie.
Minister Zdrowia: Tutaj chodzi o odpowiednie przygotowanie się
Na zakończenie konferencji prasowej Minister Zdrowia został zapytany, czy przygotowywana jest bardziej długofalowa strategia dotycząca epidemii koronawirusa
Magnus Heunicke wspomina tutaj o badaniach ścieków, dzięki którym można bardzo wcześnie wykryć skażenie na określonym obszarze oraz o raporcie ekspertów, który zawiera konkretne zalecenia.
- Ale musimy też szczerze powiedzieć, że ten wirus mutuje, i bardzo trudno jest przewidzieć w jaki sposób to uczyni. Jednakże chodzi tutaj o odpowiednie przygotowanie, także na to, co nie do końca jest do przewidzenia – powiedział minister zdrowia Magnus Heunicke.
Premier nie chce wprowadzać obowiązku szczepień
Premier Mette Frederiksen została zapytana, czy mogłaby rozważyć wprowadzenie wymogu szczepień, o czym dyskutowano w kilku innych krajach europejskich.
- Jakiś czas temu zorganizowaliśmy konferencję prasową, na której skierowaliśmy nasze słowa wprost do tych, którzy jeszcze nie przyjęli pierwszej dawki szczepionki, że powinni to zrobić. W kolejnych dniach można było zobaczyć, że wielu się na to zdecydowało – mówi premier.
- Właśnie w ten sposób wolelibyśmy podejść do tego w Danii, że decyzję o szczepionce podejmujecie sami - podkreśla premier.