Rząd Danii chce ponownie wprowadzić maseczki - relacja z konferencji prasowej z Ministrem Zdrowia, Magnusem Heunicke -
Rząd chce ponownego wprowadzenia maseczek
Maseczki mają wrócić, a wymóg posiadania ważnego coronapas zostanie znacznie rozszerzony, uważa rząd.
Kiedy minister zdrowia Magnus Heunicke, w towarzystwie Henrika Ulluma z Statens Serum Institut i Sørena Brostrøma z Organu ds. Zdrowia (Sundhedsstyrelsen) powitali przybyłych na dzisiejszej konferencji prasowej, odbyło się to w ponurym tle, gdzie 435 osoby są hospitalizowane z powodu koronawirusa, a u kolejnych 4 426 osób wykryto zakażenie tą chorobą.
Jednocześnie wzrasta presja na szpitale w kraju.
Dlatego też rząd uważa, że istnieje powód, aby interweniować z większą liczbą obostrzeń. Łącznie z zastosowaniem tych już znanych ograniczeń.
W niedalekiej przyszłości test PCR będzie ważny przez 72 godziny, podczas gdy test antygenowy (szybki test) będzie ważny przez 48 godzin, jak powiedział minister zdrowia, Magnus Heunicke.
- Komisja Epidemiczna zaleciła ponowne wprowadzenie maseczek w transporcie publicznym, handlu detalicznym i wielu innych miejscach, dlatego przedstawimy to Komitetowi Epidemicznemu, który powinien poprzeć tą inicjatywę, powiedział Magnus Heunicke.
Jeśli noszenie maseczek ma się ponownie stać rzeczywistością, to wymaga to poparcia ze strony parlamentarnego Komitetu Epidemicznego.
Ponowne wprowadzenie maseczek ma poparcie ze strony Sørena Brostrøma, dyrektora Organu ds. Zdrowia (Sundhedsstyrelsen).
- Nie zalecalibyśmy takiego działania, gdybyśmy nie uważali, że jest to konieczne” – powiedział dyrektor.
Dlatego musi też istnieć możliwość wycofania obostrzeń, gdy tylko nie będą już one dłużej niezbędne, powiedział polityk.
Jednocześnie Søren Brostrøm uzupełnia swoją wypowiedź w komunikacie prasowym od Organu ds. Zdrowia:
- Zdajemy sobie sprawę, że noszenie maseczek może być uciążliwe. Dlatego zalecamy, aby było to wymagane tylko w miejscach, w których ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie, ponieważ wiele osób przebywa blisko siebie, na przykład w transporcie publicznym i miejscach, w których znajdują się osoby szczególnie narażone na zakażenie.
Na konferencji prasowej zapytano, czy wiadomo jak duża część zakażenia rozprzestrzenia się właśnie w transporcie publicznym i handlu detalicznym. Odpowiedź Henrika Ulluma, dyrektora Statens Serum Institut brzmiała następująco:
- W tym momencie mamy trudności z wyśledzeniem, kto kogo zaraził, dlatego ważne jest, abyśmy mieli włączoną aplikację smittestop.
- Więc nie mogę podać dokładnej liczby, ale patrząc na ruch w metrze w godzinach porannych, jasnym jest to że, może tam znajdować się źródło dużego zakażenia, powiedział Henrik Ullum.
Krótsza ważność coronapas uzyskanego na podstawie wykonanego testu na Covid
Podczas gdy maseczki mogą ponownie stać się częścią naszej rzeczywistości, rząd na linii z Komisją Epidemiczną, chce również skrócić ilość czasu, przez który negatywny wynik testu na Covid, daje możliwość uzyskania ważnego coronapas.
- W niedalekiej przyszłości, ważny test PCR będzie obowiązywał przez 72 godziny, podczas gdy test antygenowy (szybki test) będzie obowiązywał przez 48 godzin, powiedział Magnus Heunicke.
Na tą chwilę test PCR jest ważny przez 96 godzin, a test antygenowy przez 72 godziny.
Ogólnie rzecz biorąc, wygląda na to, że konieczne będzie podniesienie wydolności testowych, aby sprostać potrzebie wykonywaniu testów dla niezaszczepionych Duńczyków.
Coronapas, ma również niebawem również obowiązywać we wszystkich państwowych miejscach pracy, miejscach dla edukacji dorosłych i młodzieży oraz w miejscach wolnych „zawodów związanych z usługami osobistymi", jeśli będzie to zależne od rządu. Przez zawody usługowe o charakterze osobistym rozumie się m.in. fryzjera czy tatuażystę.
- Odnośnie wymogu koronapas w państwowych miejscach pracy, jest on obecnie rozpatrywany w parlamencie. Oczekuje się, że ustawa zostanie ostatecznie uchwalona w piątek 26 listopada, i pozwolimy jej również wejść tam w życie, powiedział minister zdrowia.
Trwają pracę nad zwiększeniem wydolności testowej.
Trzecia dawka szczepionki?
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej duży nacisk położono również na wagę gotowości Duńczyków do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki - tzw. szczepionki "booster".
- Mamy teraz dowody na to, że skuteczność szczepionek z czasem maleje, dlatego kiedy zostanie się zaproszonym na trzecie szczepienie, ważne jest, aby z niego skorzystać, gdyż ma to dać kopa naszemu systemowi odpornościowemu, powiedział Søren Brostrøm.
Dlatego skupimy się na podniesieniu pojemności w tym obszarze.
- Już teraz zwiększamy tempo, żeby więcej osób mogło umówić się na trzecie szczepienie w swoim regionie, powiedział Søren Brostrøm.
DSB: Brak dalszych działań
W DSB jesteśmy gotowi do wdrożenia maseczek, jeśli zapadanie decyzja o używaniu ich w transporcie publicznym, powiedział Tony Bispeskov, szef ds. informacji w DSB.
- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby to wdrożyć. Na szczęście mamy doświadczenie, że klienci zazwyczaj dobrze stosują się do noszenia maseczek. Liczmy na to, że i tym razem będzie podobnie, powiedział Tony Bispeskov.
Wcześniej istniały wymagania dotyczące posiadania rezerwacji miejsc. Czy będą stosowane dalsze obostrzenia?
- Będziemy postępować dokładnie zgodnie z zaleceniami władz. Oczywiście mamy nadzieję, że samo noszenie maseczek wystarczy i nie będziemy podejmować dalszych działań, jeśli nie będą one pochodziły z góry, mówi Tony Bispeskov.
OTO REKOMENDACJE RZĄDOWE DOTYCZĄCE DALSZYCH OBOSTRZEŃ:
Maseczki zostają ponownie wprowadzone w wielu miejscach:
- Transport publiczny - autobusy, pociągi, kolejki lokalne, promy, loty krajowe i taksówki.
- Handel detaliczny i hurtowy - sklepy spożywcze, centra handlowe, domy towarowe, pasaże i miejsca serwujące jedzenie na wynos.
- Sektor zdrowia – odwiedzający pacjentów oraz personel szpitali, personel w przychodniach oraz pracownicy gminnej służby zdrowia.
- Obszar zajmujący się opieką nad starszymi, oraz usługami socjalnymi - odwiedzający jak i pracownicy.
Rozszerzenie zastosowania coronapas:
- Państwowe miejsca pracy.
- Ośrodki szkolnictwa wyższego, edukacji młodzieży i dorosłych oraz szkoły językowe.
- Wolne zawody usługowe - tatuatorzy, gabinety masażu, fryzjerzy, solaria.
- Odwiedzający osoby w domach opieki nad starszymi jak i w usługach socjalnych.
- W miejscach w których jest ponad 100 osób wewnątrz, i 1000 osób na zewnątrz.
Krótszy termin ważności coronapas uzyskanego na podstawie negatywnego wyniku testu na Covid:
- Test antygenowy (szybki test) ma ważność przez 48 godzin.
- Test PCR ma ważność przez 72 godziny.
Na koniec, jako że słuchałam dzisiejszej konferencji pragnę dodać że, obecny wzrost zakażeń został wytłumaczony dużym wzrostem zarażeń wśród dzieci oraz wśród ich rodziców.
Oprócz tego mamy w tej chwili w dużej mierze do czynienia z wariantem Delta koronawirusa, który jest znacznie bardziej zaraźliwy. To, że pojawia się wiele nowych przypadków, nie jest jednoznaczne z tym, że szczepionki nie działają. Politycy podkreślali, że szczepienia działają, bo w innym przypadku sytuacja byłaby znacznie gorsza i wymagała zamknięcia kraju, czego władze chcą uniknąć. Wysoki procent osób zaszczepionych sprawia, że Dania może nadal pozostać otwarta, natomiast osoby niezaszczepione będą musiały liczyć się z częstszą koniecznością wykonywania testów. Oczywiście nadal wszystkich zarówno zaszczepionych jak i nie, obowiązują zasady dotyczące zachowania odpowiedniej higieny rąk, dystansu czy też pozostania w domu i wykonania testu w przypadku objawów choroby.
Wyżej opisane obostrzenia wejdą w życie dopiero wtedy, kiedy i jeśli zostaną przegłosowane w parlamencie. Jeśli tak się stanie, najprawdopodobniej będą one obwiązywać od poniedziałku 29 listopada.