Rząd Danii chce wprowadzić dalsze zmiany w związku z rosnącą epidemią koronawirusa w Danii - Coronapas w publicznych miejscach pracy, badania dzieci, szczepienia oraz tabletki przeciwko Covid to jedne z omawianych przez polityków tematów
Rząd Danii jest gotowy do wprowadzenia wymogu posiadania coronapas na stanowiskach państwowych - a ważność samego coronapas po wykonaniu testu na Covid, może zostać skrócona
Źródło: https://www.dr.dk/nyheder/indland/regeringen-klar-til-indfoere-krav-om-coronapas-paa-statslige-arbejdspladser-og |
Na konkretne obwieszczenie w sprawie tegorocznych wigilii pracowniczych (julefrokost) nadal trzeba poczekać.
Wczoraj* Dania ustanowiła smutny rekord w kwestii zarejestrowanych zachorowań na koronawirusa, gdzie odnotowano największą liczbę przypadków w całym roku 2021 tj. 4013 przypadków zarażeń. Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Magnus Heunicke, opowiedział o dzisiejszych danych dotyczących zarażeń, które nadal biją rekordy.
- Dzisiejsza* liczba nowych przypadków w Danii wynosi 4070. Tak wysoko Dania w kwestii przypadków Covid nie znajdowała się od grudnia ubiegłego roku.
*Artykuł jest datowany na 19.11.2021r.
Wysokie wskaźniki dotyczące epidemii, doprowadziły już do ponownego wprowadzenia coronapas, a w przeciągu następnego tygodnia zgodnie z wszelkimi oczekiwaniami, duński parlament uchwali prawo, które pozwoli firmom wymagać od swoich pracowników posiadania ważnego coronapas, gdy przychodzą oni do pracy.
Aczkolwiek ta rzeczywistość musi również dotyczyć pracowników zatrudnionych w sektorze państwowym, jeśli zależy to od rządu.
- Jednocześnie jako rząd jesteśmy przygotowani do wprowadzenia coronapas w państwowych zakładach pracy - stwierdził na konferencji prasowej Magnus Heunicke.
Będzie to również wymagało poparcia większości w parlamencie.
Będzie to oznaczać nową codzienność, szczególnie dla nieszczepionych Duńczyków zatrudnionych w 185 000 państwowych miejscach pracy.
Ponadto od czasu ostatniej konferencji prasowej na temat koronawirusa z premier Mette Frederiksen, która mocno wzywała nieszczepionych Duńczyków do jak najszybszego zaszczepienia się, kolejne 40894 osoby otrzymały pierwszą dawką szczepionki, powiedział Magnus Heunicke.
Rozpowszechnienie szczepionki w Danii wynosi teraz 88,4%.
Oprócz tego, minister zdrowia wystąpił z apelem do Duńczyków, którzy w niedalekiej przyszłości zostaną zaproszeni na trzecie szczepienie.
- Rozpowszechnienie trzeciej dawki szczepionki i przyjęcie jej przez populacje, jest absolutnie kluczowe dla naszej strategii walki z pandemią. Wiemy, że działanie szczepionek zmniejsza się wraz z upływem czasu, zwłaszcza u osób starszych, a także wiemy, że po trzeciej dawce uzyskuje się wysoki efekt szczepionki przeciwko zakażeniu, a także otrzymuje się bardzo wysoką ochronę przed poważnym przebiegiem choroby – powiedział polityk.
Ponad pół miliona osób przyjęło już trzecią dawkę szczepionki. W nadchodzącym tygodniu na ponowne szczepienne zostanie zaproszonych kolejnych 450 000 osób. A od pierwszego grudnia, 1,5 miliona Duńczyków otrzyma zaproszenie na trzecie szczepienie, dodał minister.
Oczekuje się, że pigułki do walki z koronawirusem pojawią się w Danii przed Bożym Narodzeniem
Na konferencji prasowej Minister Zdrowia podkreślił również obiecujące wyniki nowych leków przeciw koronawirusowi. Wiodący producenci szczepionek opracowali między innymi nową pigułkę, która wydaje się być w stanie złagodzić poważny przebieg Covid-19.
Dania planuje zakupić te tabletki dla duńskich szpitali, gdy tylko będą one dostępne. Plan przewiduje, że pierwsze pigułki pojawią się w duńskich szpitalach przed Świętami Bożego Narodzenia.
Coronapas ma również mieć krótszą ważność
Ma to nastąpić zwłaszcza w świetle nowych inicjatyw wokół coronapas, które minister zdrowia również poruszył podczas konferencji prasowej.
- Chciałbym poprosić Komisję Epidemiczną o zbadanie, czy coronapas powinien być ważny krócej od uzyskania negatywnego wyniku testu na Covid, ponieważ nadal można się zarazić chorobą i przekazywać ją dalej podczas gdy coronapas jest nadal ważny, powiedział Magnus Heunicke.
I nie wystarczy, że coronapas w przyszłości może mieć krótszy termin ważności. Może również zaistnieć potrzeba rozszerzenia go na inne obszary, jeśli Komisja Epidemiczna uzna to za konieczne.
Jeśli Komisja Epidemiczna uzna, że wymagania dotyczące coronapas muszą zostać zaostrzone, musi to zostać uchwalone przez parlamentarny Komitet Epidemiczny.
Dzieciom od klasy 1, będą oferowane testy na Covid
Minister zdrowia Magnus Heunicke, zaadresował również problem rosnącego zakażenia wśród dzieci i młodzieży.
Polityk wyjaśnił, że obecnie zakażenie wzrasta u dzieci w wieku szkolnym poniżej 12 roku życia.
- Cotygodniowe szybkie testy na koronawirusa będą teraz, we współpracy z gminami, oferowane dzieciom od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Oczywiście odbędzie się to za zgodą rodziców, ale wzywam was, rodzice abyście tą zgodę nam dali, ponieważ możemy w ten sposób mieć kontrolę nad epidemią.
Wypowiedź ministra zdrowia została uzupełniona przez dyrektora Statens Serum Institut, Henrika Ulluma.
- W liczbach zachorowalności widzimy, że dzieci roznoszą wiele infekcji. Widzimy też, że pokolenie rodziców nagle również leży wysoko w tej kwestii, gdzie wcześniej to młodzi ludzie roznosili zakażenie.
W tej chwili Europejska Agencja Leków (EMA) ocenia, że podawanie szczepionki dzieciom w wieku poniżej 12 lat jest bezpieczne. Jeżeli ocena agencji brzmi, że jest to bezpieczne, to Duńska Agencja Leków musi następnie wydać ostateczne zatwierdzenie na szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia.
Można organizować wigilie pracownicze (julefrokost), ale...
Dzisiaj DR Nyheder poinformowało, że kilka duńskich firm – w tym samo DR – zaczęło odwoływać swoje świąteczne lunche, mimo że nie ma żadnych wymagań ani zaleceń w tym zakresie.
W związku z tym zapytano zarówno władze, jak i Ministra Zdrowia, jak przeprowadzić grudniowe obiady bożonarodzeniowe.
- Można organizować świąteczne obiady, ale chcę przypomnieć o zaleceniach dotyczących zapobiegania zakażeniom - powiedziała Helene Probst z Sundhedsstyrelsen (Organ ds. Zdrowia).
Jednak pani wicedyrektor nie odważyła się wyrazić jasnej aprobaty dla tegorocznych obiadów świątecznych.
- Kiedy mówię o zdrowym rozsądku, może to oznaczać nieco inny świąteczny obiad. Może trzeba będzie rozprzestrzenić się na kilku różnych piętrach, i może będzie trzeba trochę ograniczyć ilość alkoholu przy stoliku, bo wtedy często zdrowy rozsądek zanika, powiedziała Helene Probst.
Profesor: Władze i politycy stworzyli komunikacyjną próżnię
Michael Bang Petersen jest liderem projektu Hope, który bada zachowanie Duńczyków podczas trwania epidemii koronawirusa. Profesor wyraził wcześniej tego dnia swoją krytykę co do tego, w jaki sposób odbywa się komunikacja do czasu trwania konferencji prasowej.
- Z jednej strony mówi się nam, że mamy bardzo, bardzo wysoki wskaźnik zakażenia, a z drugiej strony mówi się nam też, że jesteśmy w kwestii pandemii w bardzo dobrym miejscu. To jest próżnia komunikacyjna, w której władze i politycy nie dają jasnego przekazu, co do tego jaki przewiduje się rozwój epidemii podczas zimy.
- Gdy nie będzie żadnych sygnałów z góry, wtedy ludzie będą dokonywali własnych interpretacji i sami podejmą środki ostrożności, powiedział profesor.
Jest to czynnik przyczyniający się do tego, że obawa wśród duńskiej populacji jest obecnie bardzo duża, mówi Michael Bang Petersen.
- Na pytanie wprost o obawę dotyczącą pojemności krajowych szpitali, 81 procent osób odpowiada, że jest tym faktycznie zaniepokojona. Jest to jedna z najwyższych liczb, jakie zmierzyliśmy i jest ona na równi z tym, co udało nam się zmierzyć w zeszłym roku podczas drugiej fali epidemii.