Komisja Europejska zaleca otwarcie granic UE dla krajów "trzecich"
UE otwiera granice dla 14 krajów - USA do nich nie należy
Jeśli Chiny wpuszczają obywateli UE, to są oni (Chińczycy) również mile tutaj widziani, brzmi zalecenie.
Jeśli pochodzisz z Japonii lub Korei Południowej, jesteś mile widziany w krajach UE od 1 lipca, czyli od jutra. Ale, jeśli z paszportu wynika, że jesteś z USA lub z Brazylii, musisz trzymać się jeszcze z dala od Europy. Tak wyglądają nowe rekomendacje dotyczące podróży, które kraje UE uzgodniły dziś po południu.
Granice w marcu zostały zamknięte nie tylko w Danii, kiedy nadszedł kryzys koronawirusa. Granice zewnętrzne UE również zostały zamknięte, ale teraz kraje członkowskie stopniowo ponownie się otwierają.
Nowe zalecenia stanowią, że kraje UE mogą otwierać się na podróżnych z: Algierii, Australii, Kanady, Gruzji, Japonii, Czarnogóry, Maroka, Nowej Zelandii, Rwandy, Serbii, Korei Południowej, Tajlandii, Tunezji i Urugwaju.
Ponadto państwa członkowskie zalecają, aby obywatele Andory, Monako, San Marino i Watykanu liczyli się jako obywatele UE, a zatem granice powinny być dla nich również otwarte.
Chińczykom znów można zezwolić na podróż do Europy. Jednakże to będzie wymagało otwarcia Chin także na podróżnych z UE.
Aktualizacja co drugi tydzień
Zalecenia opierają się na szeregu kryteriów - w tym bazują na tym, jak wygląda sytuacja zakażenia w danym kraju i na ile dany kraj jest dobry w monitorowaniu i testowaniu ludzi na Covid-19 - a lista będzie aktualizowana co dwa tygodnie. Dlatego kraje mogą zarówno zostać usunięte z listy jak i mogą zostać do niej dodane, wszystko w zależności od tego jak zmieniają się liczby związane z epidemią w danym kraju.
Jedną rzeczą jest to, że mamy teraz zalecenia od UE, inną rzeczą jest z kolei to, czy poszczególne państwa członkowskie będą się do nich stosować. Mianowicie to Dania np. decyduje czy chce otworzyć swoje granice dla krajów z listy, czy jednak nie. Jedną z opcji jest otwarcie tylko dla niektórych krajów.
- Zgodnie z komunikatem prasowym zalecenia Rady UE nie są prawnie wiążące.
Jak dotąd rząd duński nie ujawnił, swojego stanowiska do nowych zaleceń od UE, a Ministerstwo Sprawiedliwości informuje DR Nyheder, że nie skomentują tego obwieszczenia, dopóki nie odbędzie się posiedzenie Komitetu Polityki Zagranicznej.
USA nie znajduje się na liście
W ubiegłym tygodniu rząd ogłosił, że obywatele z wielu krajów UE są ponownie mile widziani w Danii, jeśli mogą oni udokumentować co najmniej sześciodniowy nocleg po wjeździe do kraju. Są to te same kraje, do których Duńczycy mogą podróżować bez poddania się kwarantannie.
Jednym z krajów, do którego nie zaleca się otwarcia są Stany Zjednoczone. W zeszły piątek odnotowano tam co najmniej 40173 przypadków koronawirusa, co było największą liczbą przypadków w ciągu jednego dnia od momentu wybuchu epidemii.
Również dzień wcześniej rekord został pobity, pisze CNN, powołując się na Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który nieustannie przygotowuje zestawienia liczby osób zarażonych koronawirusem i zmarłych na całym świecie.
Same Stany Zjednoczone postanowiły zamknąć swoje granice praktycznie dla wszystkich podróżnych. Jednakże kraje UE zalecają, aby zwolnić szereg osób z tego zakazu, nawet jeśli przebywają one w kraju, który nie został otwarty. Do grupy tej należą między innymi obywatele UE i członkowie ich rodzin, a także osoby, które od dawna mieszkają w kraju UE.
Kryzys nadzwyczajny
Granice zewnętrzne UE zostały zamknięte przez ponad trzy miesiące, po tym jak szefowie państw i rządów 27 państw członkowskich 17 marca zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych w celu zapanowania nad epidemią koronawirusa.
- Stoimy w obliczu nadzwyczajnego i poważnego kryzysu, zarówno pod względem jego wielkości, jak i jego natury. Przesłanie jest takie, że trzymamy razem, aby powstrzymać wirusa, powiedział w marcu przewodniczący Rady UE, Charles Michel.
Początkowo zakaz wjazdu miał obowiązywać przez 30 dni, obejmując wszystkie nieistotne podróże. Następnie został on jednak przedłużony i nadal obowiązuje. Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein i Wielka Brytania nie podlegały ograniczeniom dotyczącym podróży.
Na początku tego miesiąca Komisja Europejska zaleciła otwarcie zewnętrznych granic UE, a teraz kraje UE uzgodniły zalecenia.
- Podróże międzynarodowe mają kluczowe znaczenie zarówno dla turystyki, jak i biznesu, ale także dla przyjaciół i rodzin, aby mogli się ponownie spotkać, powiedziała komisarz UE do spraw wewnętrznych, Ylva Johansson.