Rząd osiągnął porozumienie w sprawie wypłacania zamrożonych pieniędzy wakacyjnych (feriepenge) - może jednak upłynąć trochę czasu, nim pieniądze pojawią się na Twoim koncie
Duża umowa gotowa: Trzy tygodnie pieniędzy wakacyjnych (feriepenge) zostaną wypłacone najpóźniej do października
Rząd i wiele partii politycznych opracowało model częściowej płatności zamrożonych pieniędzy wakacyjnych (feriepenge).
Ogłosił to w poniedziałek minister finansów Nicolai Wammen, po negocjacjach w sprawie tzw. pakietu letniego wraz z wieloma partiami parlamentarnymi.
Pakiet ma za zadanie uruchomienie gospodarki, podczas gdy Dania nadal boryka się ze skutkami kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.
- Uzgodniliśmy szereg inicjatyw mających na celu stymulowanie gospodarki. Te trzy tygodnie urlopowe/wakacyjne będą odpowiadać ok. 60 miliardom koron, mówi minister.
Wypłacane w październiku
Wammen twierdzi, że pieniądze te mogą pojawić się na duńskich kontach dopiero w październiku z „przyczyn technicznych”.- Duńczycy mogą być pewni, że pieniądze się pojawią. Jeśli więc chce się latem wydać pieniądze na lody, ubrania lub inne rzeczy do domu, można to zrobić, bo pieniądze z pewnością pojawią się w październiku, mówi minister.
Jesienią negocjowane będą ostatnie dwa tygodnie zamrożonych pieniędzy wakacyjnych.
- Kiedy przyjdzie jesień, partie zdecydują, czy ostatnie dwa tygodnie również powinny zostać wypłacone, mówi Nicolai Wammen.
Tekst umowy stanowi, że inicjatywa będzie zawierać prawodawstwo w trybie przyśpieszonym.
- Rząd rozpocznie dialog z partnerami z rynku pracy oraz ATP na temat konkretnej realizacji, w tym podstawy obliczania funduszy wakacyjnych/urlopowych, czytamy dalej w umowie.
Zamrożone pieniądze wakacyjne/urlopowe wynikają z nowej ustawy urlopowej, która została wdrożona w 2019 roku.
Zdecydowana większość
Plan polegał na tym, aby pieniądze pozostały w publicznym funduszu urlopowym/wakacyjnym, dopóki dana osoba nie przejdzie na emeryturę.
Porozumienie w sprawie pakietu letniego zostało zawarte z zdecydowaną większością ze stron partii parlamentarnych.
Jednak na krótko przed uzgodnieniem umowy, Dansk Folkeparti i Nye Borgerlige opuściły negocjacje. Według nich propozycja rządu była niewystarczająca.
Wcześniej tego samego dnia, negocjacje opuściła partia Liberal Alliance.
Minister finansów informuje, że nie ma jeszcze danych odnośnie tego jak wiele miejsc pracy m.in ta nowa umowa będzie w stanie stworzyć.
Poniżej znajduje się przegląd głównych punktów umowy:
- Trzy tygodnie pieniędzy wakacyjnych zostaną wypłacone do października. Ostatnie dwa ze wszystkich pięciu tygodni wakacyjnych, zostaną poddane partyjnym negocjacjom na jesieni.
- Inicjatywa będzie kosztować łącznie 60 miliardów koron. Pieniądze są jednak wpłacone przez samych ich odbiorców, w ramach programu urlopowego/wakacyjnego.
- Osoby otrzymujące dochód od państwa (chodzi np. o dagpenge, folkepension, kontanthjælp czy SU itp), otrzymają zwolniony z podatku czek na 1000 koron. Dotyczy to między innymi emerytów i rencistów.
- Okres zasiłkowy dla bezrobotnych (dagpenge) zostaje przedłużony o kolejne dwa miesiące. Ma to na celu dać bezrobotnym lepszy czas na poszukiwanie pracy, podczas gdy firmy zaczynają szukać pracowników na stanowiska po kryzysie epidemicznym.
- Duński biznes i przemysł otrzyma łącznie miliardową kwotę wraz z nową umową, mówi rzecznik finansowy Venstre, Troels Lund Poulsen. Jest to m.in. pomoc dla firm eksportowych.
- Chociaż pakiet ma na celu zwiększenie aktywności w duńskiej gospodarce, wciąż jest za wcześnie, aby powiedzieć, ile miejsc pracy zapewni nowa umowa, mówi minister finansów Nicolai Wammen.
- Wycofanie pakietów pomocowych, które zostały uruchomione podczas częściowego zamknięcia Danii.
Pieniądze wakacyjne pojawią się dopiero w październiku: Oto techniczne wyjaśnienia
Zarówno zasada zarabiania, technologia, jak i przepisy prawne uniemożliwiają wypłatę tych pieniędzy tu i teraz.
Mowa tutaj o kwocie ok. 60 miliardów koron, które rząd i wiele innych partii zgodziło się wypłacić Duńczykom przed czasem.
W przeciwnym razie pieniądze z roku przejściowego na nowe prawo urlopowe powinny zostać wpłacone na konto oszczędnościowe w ramach funduszu pracowniczego środków urlopowych/wakacyjnych i wypłacone dopiero, gdy osoba osiągnie wiek emerytalny.
Jednakże, aby nieco jeszcze bardziej popchnąć gospodarkę i zwiększyć prywatne zużycie, politycy zgodzili się na wypłacenie pracownikom trzech z pięciu tygodni urlopu.
Jednak ze względów technicznych pieniądze te mogą pojawić się na duńskich kontach dopiero w październiku, powiedział minister finansów Nicolai Wammen zeszłej nocy po ostatecznych negocjacjach w sprawie pakietu naprawczego.
DR Nyheder skontaktowało się dziś z Ministerstwem Pracy, aby dowiedzieć się, dlaczego wypłacanie tych pieniędzy będzie prawdopodobnie możliwe dopiero na jesieni
Ministerstwo przedstawiło kilka powodów
1. Pieniądze wakacyjne/urlopowe nie znajdują się po prostu na koncie. Pieniądze wakacyjne pracowników są odkładane do sierpnia 2020 roku, po czym pracodawcy muszą zgłosić do czego uprawniona jest pojedyncza osoba.
2. Następnie pojedyncza osoba musi mieć możliwość zareagowania, jeśli nie zgadza się z podaną kwotą. Dlatego w tej chwili nie ma możliwość przeglądu funduszy urlopowych dla poszczególnych pracowników.
3. Aby wcześniej wypłacić środki urlopowe, rozliczenie powinno w zamian zostać przetworzone przez rejestr dochodowy. W tym celu konieczne będzie opracowanie przez ATP rozwiązania technicznego do zarejestrowania wypłaty środków.
4. Wymaga to również zmian prawnych, które należy uchwalić w Parlamencie.
Jednak nie wszyscy Duńczycy, mają odłożone pieniądze wakacyjne. Emeryci, renciści, osoby pobierające świadczenia pieniężne (kontanthjælp) i studenci otrzymają zamiast tego wypłatę 1000 koron, które będą zwolnione z podatku.
Okres przejściowy szybki przegląd:
- Przed wejściem w życie nowego prawa urlopowego obowiązuje rok przejściowy, który trwa od 1 września 2019 r. Do 31 sierpnia 2020 r.
- Pieniądze urlopowe, które zarabiasz w roku przejściowym, stają się oszczędnościami dzięki nowemu funduszowi - Lønmodtagernes Feriemidler.
- Rok przejściowy dotyczy wszystkich pracowników, a Twoje oszczędności wynoszą 12,5% twojego wynagrodzenia kwalifikującego się do urlopu.
- To twój pracodawca zgłasza i wypłaca pieniądze urlopowe na pracownicze fundusze urlopowe. Na początku 2021 r. Otrzymasz list z prośbą o sprawdzenie, czy pracodawca zgłosił do funduszu prawidłową kwotą.
- Oszczędności otrzymasz w wieku emerytalnym.
Źródło: Borger.dk
Źródło: https://www.dr.dk/nyheder/politik/feriepengene-ruller-maaske-foerst-til-oktober-her-er-de-tekniske-forklaringer?app_mode=true
Źródło: https://www.dr.dk/nyheder/politik/feriepengene-ruller-maaske-foerst-til-oktober-her-er-de-tekniske-forklaringer?app_mode=true