Podróżowanie do Danii lub z Danii - uzupełnienie informacji dotyczących "uznanych" celów przyjazdu do kraju, zasad podróżowania i wiele innych


Odpowiedzi od Ministerstwa Spraw Zagranicznych, policji itd. na najczęściej zadawane pytania w związku z epidemią oraz wjazdem i wyjeżdżaniem z/do Danii oraz wiele innych

Już jakiś czas temu, opublikowałam przetłumaczoną listę "uznanych" celów wjazdu do kraju, czyli kto i na jakiej podstawie może zostać wpuszczony do Danii. 


Nie udało mi się znaleźć jednoznacznych informacji potwierdzających lub zaprzeczających dalszej kontroli na duńskich granicach, która obowiązywała do 31 maja. Jednakże bazując na informacji podanej przez rząd o częściowym otwarciu granic Danii, można wywnioskować, że warto się przygotować i wiedzieć kto, i na jakiej podstawie może przekroczyć duńską granicę. Dlatego postanowiłam przetłumaczyć informacje dostępnej na stronie internetowej duńskiej policji. Tłumaczenie znajdziecie poniżej. 

Osoby mające stałe miejsce zamieszkania w Niemczech lub w krajach skandynawskich (Szwecja, Norwegia, Finlandia i Islandia):


W przypadku osób zamieszkałych na stałe w Niemczech lub krajach skandynawskich (Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii) cele wjazdu wypisane powyżej (chodzi o cele, które są przetłumaczone w wyżej wymienionym wpisie) są zatwierdzane. 

Ponadto w przypadku tej grupy osób za godne uznania uznaje się następujące cele:

Małżonkowie, stali partnerzy, narzeczeni, dziewczyny/chłopcy, rodzice, dziadkowie, dzieci i wnuki Duńczyka, który mieszka w Danii lub przebywa na stałe na terenie Danii, lub mieszkającemu tutaj rezydentowi/obcokrajowcowi, jeżeli zagraniczny członek rodziny
może poza tym legalnie wjechać do Danii. Ta wymieniona grupa osób może również wjechać do Danii wraz z duńskim członkiem rodziny/chłopakiem/dziewczyną jeśli ten ostatni mieszka w Niemczech lub w krajach skandynawskich.

Związek dwóch osób, musi trwać już jakiś czas, punktem wyjścia są trzy miesiące, oraz osoby tworzące parę muszą mieć historię regularnych fizycznych spotkań. To znaczy, że jeśli związek składa się wyłączne z korespondencji pisemnej lub telefonicznej, nie będzie on uznany jako wiarygodny cel wjazdu w związku z aktualnymi ograniczeniami wjazdu do kraju. Charakter związku z chłopakiem/dziewczyną oraz jego czas trwania można potwierdzić poprzez oddanie pisemnego oświadczenia, w którym osoba mieszkająca w Danii, pod odpowiedzialnością karną oświadcza, że jest w związku z wjeżdżającym obcokrajowcem oraz, że celem wjazdu są odwiedziny osoby zamieszkałej w Danii. 

Formularz do wypełnienia oświadczenia można pobrać zarówno w języku duńskim jak i angielskim na stronie policji: https://politi.dk/coronavirus-i-danmark/hvis-du-skal-rejse-ind-i-eller-via-danmark

lub pod linkami poniżej:



Oświadczenie musi zostać dostarczone przez osobę wjeżdżająca w formie papierowej (oryginalne oświadczenie lub wydruk/kopia) i należy je oddać podczas kontroli przy wjeździe. Jeden formularz może zostać użyty do kilku wjazdów. 

Wjazd w celu przebywania we własnym domku letniskowym w Danii, w tym pobyt wakacyjny we własnym domku letniskowym. Wakacje w wynajętym domku lub hotelu nie są uznanym celem wjazdu. 

Udział w rozmowie kwalifikacyjnej w Danii. 

Tranzyt przez Danię w celu pobytu wakacyjnego poza Danią. Na przykład jeśli osoba ze stałym miejscem zamieszkania w Niemczech, która chce przejechać przez Danię w celu odbycia wakacji w Szwecji lub w innym miejscu w Niemczech przykładowo na wyspie Sylt, są uznanymi celami wjazdu. 

Lista oparta jest na informacjach dostarczonych przez policję. Jeśli nie możesz znaleźć tutaj odpowiedzi na swoje pytanie, policja ustanowiła gorącą linię dotyczącą wjazdu do Danii, w celu udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące uznanego celu wjazdu do kraju lub przejazdu przez Danię. 

Z infolinią policyjną można się skontaktować pod numerem telefonu: 70 20 60 44.

Gorąca linia jest otwarta:
Dni powszednie od 8:00 do 16:00
Weekendy i święta: 09:00-14:00

Szczegóły dotyczące obcokrajowców 

Cudzoziemcy, którzy wykazują wyraźne objawy choroby, takie jak kaszel, gorączka itp., nie będą mogli wjechać na terytorium Danii niezależnie od celu. 

Cudzoziemcy będą, w zależności od przypadku, zobowiązani do przedstawienia dokumentacji potwierdzającej uznany cel wjazdu do kraju. 

Pytania i odpowiedzi: 

Czy jako nie-obywatel Danii, mogę wjechać do kraju w celu wykonania pracy administracyjnej w moim teraz zamkniętym przedsiębiorstwie? 

Należy to uznać za uznany cel wjazdu, jeśli osoba prowadząca działalność na własny rachunek wykonuje pracę w Danii i musi wjechać, aby wykonać prace administracyjne, sprzątanie itp. jeżeli poza tym dokumenty podróży danej osoby (wiza itp.) na to pozwala. 

Czy jako obywatel spoza Danii mogę wjechać do Danii, w związku z leczeniem w prywatnym szpitalu?

Osoby nieposiadające obywatelstwa duńskiego, mogą wjechać do kraju w związku z udziałem w już rozpoczętym leczeniu w duńskiej służbie zdrowia, jeżeli dokumentacja podróży (wiza itp.) danej osoby poza tym na to pozwala. 

W związku z tym leczenie w szpitalu prywatnym można zrównać z leczeniem w szpitalu publicznym.

Czy niemiecka firma przeprowadzkowa może wjechać do Danii (i wrócić tego samego dnia) w celu odebrania rzeczy u obywatela, który wyprowadza się z Danii?

Tak, jest tutaj mowa o uznanym celu wjazdu, ponieważ niemiecka firma wjeżdża do Danii, aby dostarczyć usługę. Firma przeprowadzkowa musi jednak mieć ze sobą dokumentację usługi. 

Czy jako cudzoziemiec mogę wjechać w celu pozostania u rodziny goszczącej jako au pair?

Au pair mogą wjechać, jeśli mają zezwolenie na pobyt, dowód rejestracyjny lub kartę pobytu.

Czy mogę podróżować do Danii z moją rodziną, jeśli nie wszyscy jesteśmy obywatelami Danii, lub nie mieszkamy i nie pracujemy w Danii?

Małżonkowie, partnerzy żyjący razem na stałe (w domyśle, konkubinat), rodzice i dzieci Duńczyka, który mieszka w Danii, lub mieszkającego tutaj cudzoziemca, mogą wjechać, jeśli poza tym przyjeżdżający zagraniczni członkowie rodziny mają legalne prawo wjazdu do Danii. 

Małżonkowie, stali partnerzy oraz dzieci Duńczyka mieszkającego za granicą, który wjeżdża do Danii, wraz ze swoim duńskim małżonkiem/partnerem (konkubentem) mogą wjechać do Danii na krótszy pobyt w kraju podczas kryzysu COVID-19 (może to być na przykład rodzina mieszkająca i pracująca za granicą, która przez pewien czas podczas kryzysu COVID-19, tymczasowo chce
przebywać w Danii i stąd pracować). Jednakże zagraniczni członkowie rodziny nie mogą wjechać do kraju, jeśli samym celem ich przyjazdu jest turystyka, wakacje lub np. odwiedziny przyjaciół lub innej rodziny niż wymieniona. Przyjeżdżający zagraniczni członkowie rodziny muszą poza tym posiadać legalne prawo wjazdu do Danii. 

Poniższe dotyczy szczególnie wjazdu osób posiadających stałe zamieszkanie w Niemczech lub w krajach skandynawskich (Szwecja, Norwegia, Finlandia oraz Islandia) 

Małżonkowie, stali partnerzy (konkubenci), narzeczeni, pary chłopak/dziewczyna, rodzice, dziadkowie, dzieci i wnuki mogą przyjechać do Duńczyka, który mieszka lub na stałe przebywa w Danii, lub do zamieszkałego tutaj obcokrajowca, jeśli poza tym członkowie jego rodziny mają legalne prawo wjazdu do Danii. Ta wymieniona grupa osób, może również wjechać do Danii wraz ze swoim duńskim członkiem rodziny, chłopakiem/dziewczyną, jeśli ta ostatnia wymieniona zamieszkuje w Niemczech lub w krajach skandynawskich

Jak możemy udokumentować, że jesteśmy stałymi partnerami/ w konkubinacie? 

Stali partnerzy/konkubenci jako dokumentację wspólnego stałego życia przez pewien okres czasu w Danii lub za granicą, mogą przykładowo przedstawić wspólny rejestr zamieszkania, wspólny kontrakt najmu lub podobny dokument, który pokazuje, że dzielicie ze sobą codziennie miejsce zamieszkania i stworzyliście życie rodzinne. Dokumentacja potwierdzającą posiadanie wspólnych dzieci również może również może zwiększyć wagę dokumentacji / może to podkreślić. 

Czy zagraniczne praktyki/staże w Danii są uważane za uznany cel wjazdu do kraju?

Jeśli staż jest obowiązkową częścią formalnego szkolnictwa wyższego za granicą, i praktyka jest zrównana z edukacją w Danii. Dana osoba, która ma przyjechać ma zatem uznany cel podróży i może wjechać do kraju, jeśli zwykłe warunki wjazdu poza tym są spełnione.

Czy jako obywatel spoza Danii mogę wjechać do kraju, aby wziąć udział w narodzinach naszego przyszłego dziecka?

Osoby, które za zgodą rodzącej mają wziąć udział w zbliżających się narodzinach dziecka w Danii, mają uznany cel wjazdu do kraju. Mogą zatem wjechać, jeśli zwykłe warunki wyjazdu są spełnione. 

Jako dokumentację dla powyższego zbliżającego się porodu i przywiązania rodzicielskiego można np. wykorzystać kopię dokumentacji przebiegu ciąży oraz oświadczenie wyrażenia zgody od rodzącej stwierdzające, że ona o tym wie oraz, że dana osoba jest rodzicem dziecka, i że rodząca chce aby osoba wzięła udział w porodzie. 

Czy obywatele cudzoziemcy mogą wjechać do Danii wyłącznie w celu podjęcia wolontariatu?

Wolontariat nie jest uważany za uznany cel wjazdu. 

Jak możemy udokumentować, że jesteśmy parą chłopak/dziewczyna 

Związek dwóch osób, musi trwać już jakiś czas, punktem wyjścia są trzy miesiące, oraz osoby tworzące parę muszą mieć historię regularnych fizycznych spotkań. To znaczy, że jeśli związek składa się wyłączne z korespondencji pisemnej lub telefonicznej, nie będzie on uznany jako wiarygodny cel wjazdu w związku z aktualnymi ograniczeniami wjazdu do kraju. Charakter związku z chłopakiem/dziewczyną oraz jego czas trwania można potwierdzić poprzez oddanie pisemnego oświadczenia, w którym osoba mieszkająca w Danii, pod odpowiedzialnością karną oświadcza, że jest w związku z wjeżdżającym obcokrajowcem oraz, że celem wjazdu są odwiedziny osoby zamieszkałej w Danii. 

Oświadczenie musi zostać dostarczone przez osobę wjeżdżająca w formie papierowej (oryginalne oświadczenie lub wydruk/kopia) i należy je oddać podczas kontroli przy wjeździe. Jeden formularz może zostać użyty do kilku wjazdów. 

Przejazd/tranzyt przez Danię

Tranzyt przez Danię może się zdarzyć tylko wtedy, gdy podróż ma uznany cel wjazdu, przykładowo obywatele Szwecji, którzy byli na wakacjach za granicą i chcą wyjechać do Danii w celu powrotu do domu. To samo dotyczy tranzytu na lotnisku i personelu lotniczego. Tranzyt należy wykonać bez zbędnej zwłoki.

Osoby chcące wjechać do Danii, aby podróżować do innych krajów, będą musiały spełnić wymagania dotyczące uznanego celu wjazdu do kraju. Jeśli nie posiadasz duńskiego obywatelstwa lub zamieszkania, nie możesz np. uzyskać pozwolenia na podróż ze Szwecji do Danii, aby podróżować dalej do trzeciego kraju, chyba że podróż ma uzasadniony/uznany cel, np.
powrót do domu, udział w pogrzebie lub leczenie w szpitalu. 

W szczególności dotyczy tranzytu dla stałych mieszkańców Niemiec lub krajów skandynawskich (Szwecja, Norwegia, Finlandia i Islandia)

Dla osób ze stałym miejscem zamieszkania w Niemczech, lub w krajach skandynawskich (Szwecja, Norwegia, Finlandia oraz Islandia) uznaje się za uznany cel wjazdu, aby przeprowadzić trnazyt przez Danię w celu odbycia pobytu wakacyjnego poza Danią. Na przykład osoba mająca stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, która chce podróżować przez Danię, aby spędzić wakacje w Szwecji lub
gdzie indziej w Niemczech, na przykład na wyspie Sylt, ma uznany cel wjazdu. 

Podczas podróży

Co mam zrobić, jeśli utknę podczas podróży za granicę? 

Sprawdź wszystkie możliwości powrotu do domu, w tym skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem podróży, liniami lotniczymi oraz firmą ubezpieczeniową. Podróż do domu może również odbyć się z międzylądowaniem w innych krajach. 

Jeśli utknąłeś/utknęłaś i nie możesz dalej podróżować, powinieneś/powinnaś zwrócić szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo i zdrowie oraz zapewnić sobie dostęp do bezpiecznego zakwaterowania, jedzenia i czystej wody, ewentualnie do niezbędnych leków, telefonii komórkowej/Wi-Fi, gotówki lub możliwości wypłacenia pieniędzy, a także sprawdź możliwości dostępu do służby zdrowia w przypadku zachorowania. 

Zapisz się na duńską listę w aplikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Rejseklar" lub przez um.dk gdzie również możesz przeczytać wytyczne Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczących podróży. Jeśli jesteś uziemiony/uziemiona i potrzebujesz pomocy w  podróży do domu, skontaktuj się z duńską ambasadą, tam gdzie przebywasz. 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych i ambasady duńskie współpracują z ambasadami innych krajów w celu znalezienia rozwiązania wraz z lokalnymi władzami dla osób, które utknęły. Zalecamy cierpliwość, ponieważ rozwiązanie tej sytuacji może zająć trochę czasu.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych współpracuje z organizatorami wycieczek i liniami lotniczymi, aby upewnić się, że jest to możliwy transport do domu do Danii.  Ale musimy także przygotować się na fakt, że nie będzie możliwe zagwarantowanie, że wszyscy wrócą do domów w krótkim okresie czasu. 


Jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz skontaktować się z Globalnym Centrum Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Udenrigsministeriets Globale Vagtcentral) na adres e-mail bbb@um.dk lub (+45) 3392 1112.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca również duńskich podróżników do dołączenia do grupy na Facebooku "Danskere Globalt – Sammen Mod Corona",  w której podróżni mogą komunikować się ze sobą i nawiązać kontakt z mieszkającymi za granicą Duńczykami w danym kraju.

Czy powinienem zostać ewakuowany?

Sprawdź wszystkie opcje podróży do domu, w tym nawiąż dialog ze swoim biurem podróży, liniami lotniczymi i firmą ubezpieczeniową. Podróż powrotna może odbywać się również z międzylądowaniami w innych krajach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z UE i krajami skandynawskimi prowadzi dialog z lokalnymi władzami w celu utrzymania miejsca w przestrzeni powietrznej, przenosi loty oraz negocjuje, aby wszystkie praktyczne kwestie były na swoim miejscu. Cały świat jest tymczasowo zamknięty, zatem wyzwanie ma charakter globalny.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokonuje ewakuacji jedynie w wyjątkowych sytuacjach, w których żadne inne rozwiązania nie są możliwe. W takiej sytuacji się nie znajdujemy.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje 24 godziny na dobę z organizatorami wycieczek i liniami lotniczymi w celu zorganizowania transportu do Danii. Ale musimy także przygotować się na fakt, że nie będzie możliwe zagwarantowanie, że wszyscy wrócą do domu w bardzo krótkim czasie.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie może ponosić kosztów biletów powrotnych obywateli do Danii. Masz okazję, aby wrócić do domu samolotem, we wszystkich przypadkach musisz sam zapłacić. Pojedynczy podróżnik może ponadto skontaktować się ze swoim biurem podróży, liniami lotniczymi czy firmą ubezpieczeniową w związku z ewentualnymi pytaniami, co do zwrotów kosztów. 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca wszystkich uziemionych Duńczyków, aby być na bieżąco z sytuacją za pomocą duńskiej ambasady w danym kraju, oraz zachęca do przyłączenia się do grupy na Facebooku "Danskere Globalt – Sammen Mod Corona".


Jeśli jako Duńczyk za granicą chcesz wrócić do domu sam, masz możliwość komercyjnego lotu do domu, to jest to jasnym zaleceniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby z tego skorzystać.



Co mam zrobić, jeśli moja wiza wygasa?


Jeśli przebywasz w kraju i nie masz możliwości wyjazdu przed upływem terminu ważności wizy, powinieneś zasięgnąć informacji od władz imigracyjnych tego kraju i, jeśli to konieczne, skontaktować się z ambasadą Danii lub konsulatem w danym kraju. 

Jeśli potrzebujesz, możesz skontaktować się z Globalnym Centrum Ministerstwa Spraw Zagranicznych 24 godziny na dobę na adres e-mail bbb@um.dk lub (+45) 3392 1112.

Co powinienem zrobić, jeśli władze zagraniczne zalecą mi kwarantannę?

Jeśli władze lokalne instruują cię osobiście, aby poddać się kwarantannie, musisz oczywiście, postępować zgodnie z instrukcjami władz lokalnych. W tym przypadku musisz skontaktować się z daną duńską ambasadą i poinformować o twojej sytuacji. Możesz znaleźć wykaz/przegląd duńskich ambasad. Powinieneś także skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i podróżniczą.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma ograniczone możliwości udzielania pomocy osobom będącym za granicą, którzy powinni zostać poproszeni o nie opuszczanie hotelu lub poddanie się kwarantannie w prywatnym domu.Władze duńskie nie mogą wpływać na środki i ograniczenia, które inne kraje zdecydują się wprowadzić i które ich zdaniem są konieczne, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii. 


Jeśli jesteś za granicą i podejrzewasz, że jesteś zarażony COVID-19 lub wiesz, że jesteś zarażony COVID-19

Jeśli podejrzewasz, że jesteś zarażony lub jesteś zarażony, powinieneś - jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś - szybko skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem podróży. Zawsze ważne jest również, aby postępować zgodnie z instrukcjami władz lokalnych.

Możesz przeczytać więcej o tym, jak odnieść się do sytuacji w kraju, w którym się znajdujesz, na odpowiednich stronach duńskiej ambasady oraz skontaktować się z ambasadą lub Globalnym Centrum Ministerstwa Spraw Zagranicznych 24/7 (+45 3392 1112), jeśli potrzebujesz pomocy w nagłych wypadkach. Ze względu na ryzyko zakażenia lokalna duńska ambasada nie może oferować wizyt w szpitalu, tak jak zwykle nie jest możliwe odwiedzanie zakażonego COVID-19 w szpitalach w Danii.

Zasadniczo bardzo niewiele krajów ma system opieki zdrowotnej z takim samym dostępem do pomocy i jakości opieki, jak duński system opieki zdrowotnej. W niektórych krajach najlepsze usługi zdrowotne koncentrują się w stolicy i dużych miastach. Podobnie jak COVID-19 wywiera presję na duński system opieki zdrowotnej, epidemia wywiera presję na lokalne systemy opieki zdrowotnej
na całym świecie. Może to prowadzić do trudnej sytuacji dla duńskich podróżników.

Co powinienem/powinnam zrobić, jeśli jestem hospitalizowany/hospitalizowana w związku z koronawirusem w szpitalu za granicą? 

Jeśli jako duński podróżnik zostaniesz przyjęty do szpitala za granicą z zakażeniem COVID-19 lub wykrytymi objawami, zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami władz lokalnych. W razie potrzeby należy również skontaktować się z firmą ubezpieczeniową w celu uzyskania pilnej pomocy medycznej i poinformuj o tym swojego organizatora wycieczek / biuro turystyczne.

W końcu możesz skontaktować się z lokalną ambasadą lub konsulatem lub Globalnym Centrum Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych 24 godziny na dobę na adres e-mail bbb@um.dk lub (+45) 33 92 11 12.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i ambasady nie mają wpływu na środki i ograniczenia, które inne kraje zdecydują się nałożyć w celu lokalnego radzenia sobie z rozprzestrzenianiem się epidemii.

Ambasady i Ministerstwo Spraw Zagranicznych mogą doradzać w sprawie lokalnego systemu opieki zdrowotnej, ale nie mogą podejmować decyzji o leczeniu lub przeniesieniu do innych placówek. Przeniesienie do lepszej placówki szpitalnej będzie tylko możliwe za akceptacją rządu oraz pokryciem z Twojego ubezpieczenia lub własnej zapłaty.

Ze względu na ryzyko infekcji ambasada nie może oferować wizyt w szpitalu.

Czy moje ubezpieczenie podróży pokrywa fakt tego, że będę musiał/musiała zostać dłużej w miejscu docelowym podróży, niż zakładały to moje plany wakacyjne z powodu koronawirusa? 

To czy ubezpieczenie pokrywa konkretną sytuację jest sprawą między Tobą, a firmą w której jesteś ubezpieczony. Jeśli nie jesteś pewien co Twoje ubezpieczenie pokrywa, skontaktuj się ze swoją ubezpieczalnią. Biuro podróży oraz firma ubezpieczeniowa same decydują jak korzystają z wytycznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące podróży.

Jeśli potrzebujesz specjalnej pomocy lub wsparcia, skontaktuj się z odpowiednią grupą zadaniową,  Globalnym Centrum Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub skontaktuj się z duńską ambasadą w kraju, w którym się znajdujesz.

Podróż do Danii

Znajduje się za granicą i mam lot powrotny do Danii. Czy jest ryzyko, że zostanie odesłany na lotnisku?

Po wyjechaniu z kraju w którym się przebywa, przewoźnik nie może powołać się na tymczasowe duńskie ograniczenia wjazdu i odmówić zabrania Cię na wyjazd do Danii, jeśli masz bilet i jeśli jesteś obywatelem Danii lub masz stałe miejsce zamieszkania w Dani.

W niektórych przypadkach możesz zostać poproszony o udokumentowanie, że możesz wjechać do Danii.


Jeśli nie jesteś obywatelem Danii lub nie mieszkasz w Danii, musisz być w stanie udokumentować swój uznany cel wjazdu do Danii. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, dalszy wjazd do Danii zostanie Ci na duńskim lotnisku uniemożliwiony. Więcej informacji na temat ograniczeń wjazdu do Danii można znaleźć tutaj na coronasmitte.dk.

Czy ograniczenia UE dotyczące wjazdu uniemożliwiają mi lub mojej rodzinie wjazd do Danii?

Zalecane przez UE ograniczenia wjazdu nie mają zastosowania do wjazdu do UE w ramach podróży powrotnej dla obywateli Unii, lub obywateli krajów stowarzyszonych w Schengen (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii), członków ich rodzin lub osób mieszkający w UE zgodnie z odpowiednim prawodawstwem UE.

Ponadto ograniczenia wjazdu nie dotyczą podróżnych w tranzycie w ramach ich podróży powrotnej.

Jeśli podróżujesz do innego kraju (w tym krajów UE i Schengen) w drodze do Danii, nadal zalecamy, aby sprawdzać na bieżąco informacje o możliwych ograniczeniach wjazdu, np. za pośrednictwem stron rządowych w danym kraju.

Tranzyt przez Niemcy i inne kraje europejskie

Osoby lądujące na europejskim lotnisku w celu dalszej podróży do Danii drogą lądową powinny sprawdzić stronę internetową duńskiej ambasady w danym kraju, a także odpowiednie strony rządowe tego kraju.

Pytania dotyczące specyficznych działań ze strony władz niemieckich w świetle obecnej sytuacji, odsyła się do rządowej niemieckiej listy pytań i odpowiedzi.

Czy duńskie ambasady mogą pomóc w udokumentowaniu, że mieszkam w Danii?

Obywatele spoza Danii, mający stałe miejsce zamieszkania w Danii, muszą to udokumentować  w związku z wjazdem do kraju, można tego dokonać za pomocą np. ubezpieczenia zdrowotnego, kartą pobytu, kontraktem najmu, legitymacją zawierającą adres lub w inny wiarygodny sposób. 

W razie potrzeby duńskie ambasady mogą wydać dokumentację zamieszkania w Danii, jeśli istniejesz w rejestrze CPR, jeżeli nie masz innej formy dokumentacji.

Tranzyt przez Szwecję, jeśli masz odbyć wakacje w Norwegii od 15 czerwca 

Jeśli jako Duńczyk podróżujesz przez Szwecję aby dotrzeć do lub z Norwegii od 15 czerwca, nie zostaniesz cofnięty na duńskiej granicy.

Jeśli podróżujesz wyłącznie przez Szwecję, aby dostać się do lub z Norwegii, nie jesteś objęty wytycznymi zawartymi w przewodniku podróżniczym dla Szwecji wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym wszystkie niepotrzebne podróże do Szwecji nie są zalecane, podobnie jak nie jesteś wtedy objęty wezwaniem do odbycia 14 dniowej kwarantanny po prywatnej podróży za granicę.

Jako zwykły podróżnik przekraczający granicę między Danią a Szwecją, należy spodziewać się znacznie dłuższego czasu podróży, tak długo, jak trwa kontrola graniczna.

Czy osoby posiadające wizę Working Holiday mogą wjechać do Danii?

Cudzoziemcy, którzy otrzymali już zezwolenie na pobyt w ramach programu Working Holiday, nadal jako punkt wyjścia mogą wjechać do Danii. Zalecamy skontaktowanie się z infolinią policji w celu ustalenia, czy możesz wjechać na swojej wizie Working Holiday pod nr. tlf. 7020 6044

Minister ds. Imigracji i integracji postanowił tymczasowo zawiesić wszystkie umowy Working Holiday. To oznacza, że organ ds. Międzynarodowej Rekrutacji i Integracji (SIRI) zaprzestaje tymczasowo wydawania nowych zezwoleń na pobyt na wizie Working Holiday.

Jak należy się odnieść/zachować w stosunku do sytuacji, po powrocie do Danii?

Jeśli wracasz do domu z prywatnej podróży za granicę, wzywa się mocno, do odbycia 14 dniowej kwarantanny po przyjeździe. Ten gorący apel dotyczy zarówno Duńczyków, jak i cudzoziemców wjeżdżających do Danii.

Podczas transportu dana osoba powinna przestrzegać ogólnych wytycznych dotyczących właściwego zachowania w przestrzeni publicznej, w tym podczas transportu publicznego i powinna postępować zgodnie z zaleceniami duńskiej służby zdrowia dotyczących objawów COVID-19.

Po powrocie do domu należy uważnie przestrzegać ogólnych rad duńskiej służby zdrowia w związku z ograniczeniem rozprzestrzeniania się epidemii w społeczeństwie.

Jeśli podróżujesz do obszarów w Niemczech, Norwegii i Islandii od 15 czerwca, poza miastami z liczbą mieszkańców poniżej 750 000 w wyżej wymienionych krajach, oraz poza tym przestrzegasz szczególnych rad Ministerstwa Spraw Zagranicznych w okresie epidemii COVID-19, nie ma wtedy potrzeby, abyś został w domu na 14 dniowej kwarantannie po powrocie.

Po powrocie do domu należy uważnie przestrzegać ogólnych rad duńskiej służby zdrowia w związku z ograniczeniem rozprzestrzeniania się epidemii w społeczeństwie.

Pracownicy sektora opieki zdrowotnej, opieki nad osobami starszymi lub pracownicy obszaru podatnego na zagrożenia społeczne, których funkcje pracodawca ocenia jako krytyczną, mogą skontaktować się z pracodawcą w celu uzgodnienia warunków powrotu do pracy, a także indywidualną ocenę tego, czy dana osoba może rozpocząć pracę natychmiast po powrocie do domu.

Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapłaci za mój powrót do domu, jeśli nie mogę wrócić do domu zgodnie z planem z powodu epidemii koronawirusa? 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ma podstawy prawnej na pokrycie kosztów powrotu obywateli do Danii. Pytania dotyczące ekonomicznej rekompensaty należy kierować do firmy turystycznej lub ubezpieczeniowej.

Wyjazd z Danii


Czy mogę wyjechać z Danii?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie niekonieczne podróże do 31 sierpnia. 

Dotyczy to wszystkich krajów z wyjątkiem Islandii, Norwegii i Niemiec, dla których Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 15 czerwca otwiera możliwość podróżowania. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa jednak do podróżowania tylko do obszarów, które nie są gęsto zaludnione. To znaczy, trzeba unikać obszarów miejskich zamieszkałych przez ponad 750 000 mieszkańców. Ponadto należy zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo osobiste być na bieżąco z wytycznymi podróżniczymi w kraju.

Jeśli jesteś w podróży lub pomimo zaleceń Ministerstwa Spraw Zagranicznych planujesz podróż, powinieneś zwrócić uwagę na to, że w innych krajach w krótkim okresie ostrzegawczym mogą zostać wprowadzone obostrzenia, aby zapobiec i zmniejszyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa/COVID-19. Obostrzeniami mogą być: obowiązkowa kwarantanna, odwołanie lotów, zamknięcie przejść granicznych lub inne.

Jako podróżnik możesz również przypadkowo zaryzykować udział w rozprzestrzenianiu się wirusa podczas swojej podróży.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również, abyś zwrócił uwagę na swoje osobiste bezpieczeństwo i był na bieżąco z rozwojem sytuacji za pośrednictwem władz lokalnych, mediów i twojego biura podróży. Możesz również znaleźć informacje na stronie internetowej duńskiej ambasady i pamiętaj, aby przeczytać zalecenia duńskiej służby zdrowia, które można znaleźć na stronie internetowej władz ds. zdrowia. 

Ostatecznie to Ty decydujesz, czy chcesz wyjechać czy nie. Powinno się dokładnie sprawdzić swoje ubezpieczenie i czy jego pokrycie jest wystarczające. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do pokrycia ubezpieczenia, należy skontaktować się ze swoją ubezpieczalnią. 

Czy są kraje, do których podróż nie jest odradzana? 

Od 15 czerwca zostaną otwarte podróże do Islandii, Norwegii i Niemiec.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa jednak do podróżowania tylko do obszarów, które nie są gęsto zaludnione. To znaczy, trzeba unikać obszarów miejskich zamieszkałych przez ponad 750 000 mieszkańców. Ponadto należy zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo osobiste być na bieżąco z wytycznymi podróżniczymi w kraju.

Kiedy zostaną otwarte podróże do większej liczby krajów?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszystkich niekoniecznych podróży tymczasowo do 31 sierpnia.

Dotyczy to wszystkich krajów z wyjątkiem Islandii, Norwegii i Niemiec, dla których  Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 15 czerwca otwiera możliwość podróżowania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa jednak do podróżowania tylko do obszarów, które nie są gęsto zaludnione. To znaczy, trzeba unikać obszarów miejskich zamieszkałych przez ponad 750 000 mieszkańców.
Ponadto należy zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo osobiste być na bieżąco z wytycznymi podróżniczymi w kraju.

Ponadto rząd prowadzi dialog ze Szwecją i Finlandią, i w związku z tym mogą na tej podstawie pojawić się dalsze złagodzenia w wytycznych dotyczących podróżowania przed 31 sierpnia.

W związku ze Szwecją wytyczne dotyczące podróżowania - jeśli będzie możliwe znalezienie bezpiecznego modelu - przykładowo będą dopasowywane regionalnie. Szczególny nacisk zostanie położony na region Øresund.

Jeśli zmiany we współczynniku reprodukcji wirusa, zaczną iść w złym kierunku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest również gotowe do ponownego zaostrzenia wytycznych w związku z podróżowaniem.

Co powinienem zrobić, jeśli zarezerwowałem już podróż za granicę?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszystkich niekoniecznych podróży tymczasowo do 31 sierpnia. Dotyczy to wszystkich krajów z wyjątkiem Islandii, Norwegii i Niemiec, dla których Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 15 czerwca otwiera możliwość podróżowania.

Jeśli zarezerwowałeś już podróż do kraju, do którego Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zaleca podróżowania, pytania dotyczące ekonomicznej rekompensaty należy kierować do firmy turystycznej lub ubezpieczalni. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ma żadnej podstawy prawnej, aby pokryć koszty np. powrotnych biletów dla obywateli do Danii.

Co to oznacza dla Duńczyków, którzy dojeżdżają do Szwecji do pracy?

Duńczycy, którzy dojeżdżają do pracy do Szwecji, nie zostaną odrzuceni, gdy będą chcieli wrócić z powrotem  do Danii. Ale jako zwykły podróżnik, który przekracza granicę, należy się spodziewać znacznie dłuższego czasu podróży do Danii tak długo jak obowiązuje kontrola graniczna.

Sprawdzaj na bieżąco działania władz na stronie internetowej coronasmitte.dk.

W zasadzie decyzja o odradzaniu wszystkich niekoniecznych podróży obowiązuje również dojazdy za granicę. 

Silne wezwanie do pozostania w domu przez 14 dni po zagranicznej podróży dotyczy obywateli, którzy wracają do domu z prywatnych podróży do Szwecji. A zatem pracobiorcy przekraczający granicę nadal temu nie podlegają.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie może zagwarantować, że nie będzie nagłych zmian w podejściu innych krajów, w tym np. zaostrzenia kontroli na granicach. Ambasady Danii mają na swoich stronach internetowych informacje dotyczące specyficznych warunków lokalnych w związku ze środkami podjętymi w związku z koronawirusem.

Źródło: https://politi.dk/-/media/mediefiler/corona/pdf-sider/rejser-ind-i-eller-ud-af-danmark.pdf?la=da&hash=BEA23829E47D738240570DBBDE9E7C0863187344 strony 2-11

Tutaj pomijam część strony 11 do 13, gdyż informacje dotyczą  tutaj prawdopodobnie mało istotnych dla mieszkających tutaj Polaków kwestii tj. : rekompensata za bilety (było o tym pisane wcześniej), wytyczne duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w stosunku do Wysp Owczych oraz Grenlandii, dlaczego niektóre obszary w wytycznych zostały zaznaczone na inny kolor i co to oznacza. Kolejny akapit tekstu dotyczy Duńczyków mieszkających za granicą, następny zaś dotyczy wiz oraz aplikowania o wizy do Danii. Kolejna część tłumaczenia zaczyna się zatem od końcówki strony 13, która dotyczy "Innych" pytań. Oczywiście jeżeli uważacie, że pominięty fragment tekstu, jest dla Was ważny, dajcie mi znać, to postaram się go uzupełnić. 

Inne

Z kim mogę się skontaktować, jeśli mam pytania dotyczące znaczenia koronawirusa dla mojej firmy?

Jeśli masz pytania dotyczące podróży służbowych za granicę, przeczytaj nasze porady dotyczące podróży służbowych tutaj: https://um.dk/da/rejse-og-ophold/rejse-til-udlandet/rejseraad-til-erhvervsrejser/

Jeśli masz pytania dotyczące warunków biznesowych w poszczególnych krajach, możesz skontaktować się z odpowiednią duńską ambasadą w danym kraju. Informacje kontaktowe do ambasad można znaleźć tutaj: https://um.dk/da/om-os/kontakt/find-os-i-verden/

Jeśli masz inne pytania odnośnie tego, jakie środki ostrożności twoja firma może podjąć w związku z koronawirusem/COVID-19, odsyłamy do wskazówek zawartych w przewodniku biznesowym oraz do kontaktu z  infolinią Duńskiego Urzędu Biznesu pod numerem +45 72 20 00 34. 

Godziny otwarcia infolinii:
Codziennie od 8:30 do 16:00 (w piątek od 9:00 do 15:00).

Jeśli masz pytania dotyczące wyzwań związanych z COVID-19 dotyczących działalności eksportowej, współpracy z Radą Handlową, w tym promocję/rozwój biznesu, możesz skontaktować się i przeczytać więcej na temat pomocy  na eksporthjælp.nu.

Czy mogę nadal wysyłać pracowników za granicę w związku z działalnością mojej firmy?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkich niekoniecznych wyjazdów zagranicznych. Za wyjazdy niekonieczne uważa się m.in.  podróże w celach turystycznych. Podróże biznesowe są natomiast często postrzegane jako podróże konieczne, dlatego osoba podróżująca w takich celach może podróżować w aktualnej sytuacji.

25 maja zostały wydane nowe wytyczne, tak aby firmy mogły w zdrowotnie odpowiedzialny sposób dokonywać koniecznych podróży biznesowych do i z zagranicy.

Wytyczne zawierają następujące główne elementy:

1. Każda firma musi ocenić, która podróż jest konieczna. Wszystko, co można odłożyć, powinno być nadal odraczane lub odbywać się wirtualnie.

2. Nowe porady dotyczące podróży służbowych, zawierające porady dotyczące zmniejszenia ryzyka zarażenia osób podróżujących służbowo lub rozprzestrzeniania się zakażenia COVID-19. Firmy i pracownicy są zachęcani do przestrzegania tych wskazówek dotyczących podróży.

3. Oferta testów na COVID-19 dla wszystkich osób powracających do Danii po podróży służbowej. Jeśli wynik testu jest negatywny, nie zalecamy pozostawania w domu przez 14 dni.

4. Zostaną  podjęte dodatkowe wysiłki komunikacyjne w stosunku do przyjezdnych osób podróżujących służbowo, tak aby ich odpowiedzialne zachowanie stanowiło wkład do zmniejszenia rozprzestrzenianie się epidemii.

5. Jeśli wybierasz się w podróż służbową do kraju, w którym warunkiem jest udokumentowanie negatywnego testu na COVID-19 przy wjeździe, można przystąpić do testu COVID19 i uzyskać  certyfikat wykonania testu.

Przeczytaj więcej o wytycznych, poradach dotyczących podróży służbowych i materiałach informacyjnych (w języku angielskim) dla podróżników biznesowych (materiał dostępny tylko na stronie policji https://politi.dk/coronavirus-i-danmark/hvis-du-skal-rejse-ind-i-eller-via-danmark)

Znajdź informacje na temat ograniczeń wjazdu i tym podobnych w innych krajach u odpowiednich duńskich ambasad https://um.dk/da/om-os/kontakt/find-os-i-verden/

Firma i indywidualny pracownik powinni zatem postępować zgodnie z poradami Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczącymi podróży służbowych. Przeczytaj porady dotyczące podróży tutaj: https://um.dk/da/rejse-og-ophold/rejse-til-udlandet/rejseraad-til-erhvervsrejser/

Czy mogę podróżować przez Szwecję do lub z Bornholmu?

Jeśli jako Duńczyk podróżujesz przez Szwecję, aby dostać się na Bornholm lub się z niego wydostać, nie zostaniesz cofnięty na duńskiej granicy. Nawet jeśli jesteś mieszkańcem Kopenhagi, ale podróżuj przez Ystad do Bornholmu, jeśli chcesz się dostać do swojego domku letniskowego itp. To samo dotyczy Duńczyków mieszkających na Bornholmie, podróżujących w przeciwnym kierunku.

Jako zwykły podróżnik przekraczający granicę między Danią a Szwecją, należy spodziewać się znacznie dłuższego czasu podróży, tak długo jak trwa kontrola graniczna.

Jeśli podróżujesz wyłącznie przez Szwecję, aby dostać się do lub z Bornholmu, nie jesteś objęty wytycznymi zawartymi w przewodniku podróżniczym dla Szwecji wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym wszystkie niepotrzebne podróże do Szwecji nie są zalecane, podobnie jak nie jesteś wtedy objęty wezwaniem do odbycia 14 dniowej kwarantanny po prywatnej podróży za granicę.

Poczytaj o radach duńskich władz ds. zdrowia dotyczących koronawirusa/COVID-19, bądź również na bieżąco z działaniami rządu, które możesz znaleźć na www.coronasmitte.dk.

Czy obywatele polscy mogą przejechać/odbyć tranzyt przez Niemcy do i z Polski? 

Władze niemieckie informują, że obywatele polscy mogą odbyć tranzyt przez Niemcy do Danii i Polski w celu podjęcia pracy. Konieczne będzie udokumentowanie zatrudnienia w normalny sposób.

Obywatele polscy mogą wjechać do Danii z Niemiec, jeśli mają uznany cel wjazdu (spis uznanych celów wjazdu do Danii, znajdziesz tutaj: https://wolnetlumaczenia.blogspot.com/2020/05/lista-uznanych-powdowcelow-wjazdu-do.html )

Do pytań dotyczących działań władz niemieckich w związku z sytuacją, odsyła się do listy niemieckiego rządu dotyczącej pytań i odpowiedzi, którą można naleźć na stronie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych przetwarza dane osobowe z duńskiej listy?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie publikuje, ani nie ujawnia danych osobowych podmiotom zewnętrznym, które są zarejestrowane tylko na duńskiej liście.

W przypadku obywateli znajdujących się w strefie kryzysowej i potencjalnie chcących pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby wrócić do domu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych gromadzi dodatkowe dane osobowe w kryzysowej bazie danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które to dane są niezbędne w celu udzielenia pomocy obywatelowi. Zazwyczaj będą to dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, numer telefonu, adres e-mail, numer CPR, narodowość, numer paszportu, data i miejsce wystawienia paszportu i termin jego ważności ewentualnie ubezpieczenie podróży, miejsce pobytu w strefie kryzysowej, adres duński oraz informacja, czy obywatel podróżuje sam, czy w grupie.

Dane osobowe są zwykle uzyskiwane od samego obywatela, ale w niektórych przypadkach Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymuje  informacje od krewnych. Tam gdzie Ministerstwo uzna to za koniecznie, zostanie przeprowadzone wyszukiwanie danych w celu odnalezienia brakujących danych osobowych, lub aby upewnić się, że dane są poprawne.

Obywatel otrzymuje powiadomienie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych o gromadzeniu danych osobowych w kryzysowej bazie danych. Zgodnie z okolicznościami Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępnia informacje z kryzysowej bazy danych, aby ułatwić podróż powrotną. Jest to szczególnie ważne kiedy, na przykład obywatel musi mieć przydzielone miejsce w specjalnym samolocie. W tym wypadku odpowiednie informacje są udostępniane władzom duńskim i zagranicznym oraz przewoźnikowi.

Źródło: https://politi.dk/-/media/mediefiler/corona/pdf-sider/rejser-ind-i-eller-ud-af-danmark.pdf?la=da&hash=BEA23829E47D738240570DBBDE9E7C0863187344

Zawartość strony pobrałam w formacie PDF, w dniu 03.06.2020 



Popularne posty z tego bloga

Ruszają Jobcenter i A-kasse - na różnych zasadach w zależności od regionu

O co tak naprawdę chodzi z tymi zamrożonymi pieniędzmi wakacyjnymi (feriepenge)? Oto kilka pytań i odpowiedzi, które może naświetlą Ci temat

Dania zamyka szereg mniejszych przejść granicznych po rosnącej liczbie zarażeń na południe od granicy