O co tak naprawdę chodzi z tymi zamrożonymi pieniędzmi wakacyjnymi (feriepenge)? Oto kilka pytań i odpowiedzi, które może naświetlą Ci temat

Wszyscy dyskutują o zamrożonych pieniądzach wakacyjnych (feriepenge): Oto 9 pytań i odpowiedzi 

Rząd zaproponował dziś wypłatę części zamrożonych pieniędzy wakacyjnych (feriepenge) Duńczyków. Dowiedz się, o których pieniądzach jest tutaj mowa. 

Wygląda na to, że politycy, organizacje biznesowe oraz eksperci ekonomiczni zgadzają się co do tego samego: Wypłacenie Duńczykom ich zamrożonych pieniędzy wakacyjnych (feriepenge). 

Ostatnio rząd ogłosił propozycję wypłaty za dwa, z pięciu zamrożonych tygodni urlopowych. 

Ale czym faktycznie są te zamrożone pieniądze wakacyjne, jak duże są, i czemu w ogóle są zamrożone?

 
Oto dziewięć pytań i odpowiedzi na temat Twoich pieniędzy.

1. Dlaczego pieniądze wakacyjne (feriepenge) są zamrożone? 

Od 1 września 2019 r. wszystkie Twoje pieniądze wakacyjne zostały zamrożone w funduszu. Wynika to z faktu przejścia na nowym system urlopowy. 

Wcześniej zanim zarobiło się na urlop w roku kalendarzowym od 1 stycznia do 31 grudnia, urlop mógł się następnie odbyć od 1 maja do 30 kwietnia rok później. System ten oznaczał dla nowych na rynku pracy, że mogło upłynąć do półtora roku od momentu zatrudnienia do momentu przejścia na płatny urlop. 

Nowy system urlopowy oznacza, że ​​możesz mieć tak zwany urlop równoległy. Gdzie zanim zarobisz 2,08 dnia urlopowego na miesiąc do odbycia urlopu rok później, od teraz będziesz mógł przejść na urlop od razu. To oznacza, że jeśli zarabiasz na dni urlopowe w lutym, to w zasadzie będziesz mógł wykorzystać te dni miesiąc później w tym samym roku. 

Ale zanim nowy system urlopowy zacznie obowiązywać, istnieje tak zwany okres przejściowy. Został on zaprojektowany po to, aby zapewnić, że firmy nie będą musiały płacić pracownikom podwójnego urlopu.

Kiedy pracownicy  przejdą na urlop równoległy - to znaczny urlop, który można otrzymać od razu - pracodawca ryzykuje, że będzie musiał zapłacić do dziesięciu tygodni urlopu w ciągu jednego roku, a to może być kłopotliwe. 

Dlatego zdecydowano, że pracodawcy mogą być winni funduszowi środki urlopowe, dopóki fundusz nie będzie musiał wypłacić pieniędzy.


2. Jak dużo mam pieniędzy do wykorzystania? 

W roku przejściowym, który trwa od 1 września 2019 r. Do 31 sierpnia 2020 r., Pracownicy zaoszczędzili 12,5 procent. wynagrodzenia kwalifikującego się do urlopu.

W oryginalnym źródle w tym miejscu dostępny jest kalkulator, gdzie wystarczy wpisać miesięczne zarobki przed podatkiem - bez składki emerytalnej - w całości, aby dowiedzieć się ile środków możemy się spodziewać. 

Najczęściej masz też możliwość sprawdzenia jak dużo pieniędzy wakacyjnych konkretnie zarobiłeś na odcinku wypłaty (lønseddel). 

Jednak ważnym jest to, aby pamiętać, że od pieniędzy wakacyjnych zawsze należy zapłacić podatek. 

3. To są moje własne pieniądze - dlaczego nie mogłem ich dostać od początku?

Zamrożone pieniądze wakacyjne, to tak naprawdę twoje własne pieniądze, które zarobiłeś i zaoszczędziłeś.

Zamrożenie jest dokonane na wzgląd przez pracodawców, tak aby nie musieli nagle mieć do czynienia z bardzo dużą wypłatą pieniędzy wakacyjnych w okresie przejściowym. 

Zamrożenie nie oznacza, że ​​jesteś oszukany na Twoich dniach urlopowych, nawet jeśli łatwo jest w to uwierzyć. 

Przed rozpoczęciem okresu przejściowego pracownicy zdążyli zaoszczędzić 16,64 dni urlopowych do odebrania w tegoroczne wakacje. 

Tutaj czujny czytelnik prawdopodobnie zauważy, że jest to mniej niż 25 dni urlopowych, jakie normalnie odkłada/zarabia się przez jeden rok, ale dlatego, że zaczynasz już od 1 września zarabiać na urlop równoległy - to oznacza, że zarobisz 2,08 dni urlopowych w miesiącu do odebrania od razu - więc zwykły pracownik skończy na zarobieniu 25 dni urlopowych w roku

Ważne jest również, aby pamiętać, że jako pracownik zgodnie ze starym prawem urlopowym zawsze "pchałeś" woreczek z pieniędzmi wakacyjnymi przed siebie. 

Ten urlop, na jaki pracownik zaoszczędził, był "pożyczką" dla pracodawcy, do momentu kiedy urlop mógł być odebrany. Są to te pieniądze, które teraz będą wrzucane do funduszu, zamiast „pożyczać” je pracodawcy.

4. Gdzie pieniądze zostały zamrożone? 

W ramach okresu przejściowego wszystkie zarobione pieniądze wakacje muszą zostać zamrożone w funduszu. Fundusz, który ma przyziemną nazwę "Fundusz pracowniczy dla należności środków urlopowych", który ma za zadanie zarządzanie tymi pieniędzmi. 

Oczekuje się, że fundusz będzie zarządzał pieniędzmi wakacyjnymi w wysokości 100 miliardów koron. Funduszem zarządzają fundusze LD, które zarządzają również tzw. Dyrtsmidler. 

Do tej pory na fundusz wpłacono jednak tylko 4,4 miliarda koron. 

Oznacza to, że większość zamrożonych pieniędzy w tej chwili znajduje się u pracodawców. 

5. Dlaczego padła propozycja, aby wypłacić pieniądze? 

Kryzys epidemiczny związany z wirusem mocno uderzył w gospodarkę i lato może być naprawdę ciężkim okresem dla wielu z tych branż, które żyją z turystów. 

Dlatego należy zwiększyć konsumpcję, aby więcej pieniędzy zostały wydanych w duńskich sklepach, hotelach, restauracjach i centrach wakacyjnych. 

Rząd ogłosił tak zwany plan letni, a tutaj pieniądze na wakacje są uwzględnione jako jedna z możliwości, które powinny zwiększyć konsumpcję.

Zarówno Dansk Erhverv jak i  Arbejderbevægelsens Erhvervsråd szacują, że wypłacenie pieniędzy wakacyjnych będzie mogło stworzyć około 30 000 miejsc pracy w kraju.

6. Kto zaproponował wypłacenie pieniędzy wakacyjnych? 

Zaproponowało to kilka największych duńskich organizacji biznesowych. To samo dotyczy głównej organizacji związku zawodowego. Jak i coraz więcej polityków również dołącza teraz do tego samego chóru. Oto przegląd sugestii niektórych różnych organizacji.

  • Duńskie Stowarzyszenie Pracodawców i główna organizacja Ruchu Związków Zawodowych znalazły wspólną płaszczyznę i zasugerowały, że pieniądze wakacyjne powinny zostać wypłacone. Najważniejsze w tej propozycji jest to, że państwo zapewnia środki finansowe, dzięki czemu biznesy nie będą niepotrzebnie przyciskane finansowo do muru. 
  • Dwie duże organizacje biznesowe Dansk Industri i Dansk Erhverv również dołączyły do ​​chóru tych, którzy uważają, że zamrożone pieniądze wakacyjne należy wypłacić. 
  • Dwóch ekspertów ekonomicznych rządu podczas kryzysu, Torben M. Andersen i Michael Svarrer zaproponowali również wypłacenie zamrożonych pieniędzy wakacyjnych.Uważają jednak, że rząd powinien poczekać na ich wypłatę w późniejszym okresie tego roku. 
  • Jeszcze przed wejściem w okres przejściowy, złożono propozycję obywatelską z ponad 50 000 podpisami, dotyczącą wypłaty pieniędzy wakacyjnych przed wejściem nowego prawa w życie. 

W Christiansborg partia De Konservative i Dansk Folkeparti zaproponowały wypłatę zamrożonych pieniędzy wakacyjnych. 

Venstre i De Radikale nie odrzucają tej propozycji, podobnie jak rząd. 

Dzisiaj okazało się, że rząd proponuje wypłatę dwóch z pięciu zamrożonych tygodni. 

7. Czy jest ktoś, kto już teraz może wypłacić pieniądze wakacyjne? 

Niewielka część zamrożonych funduszy urlopowych została już wypłacona. Z tego szczególnie ucieszyli się młodzi ludzie.

Osoby, które miały luźniejszy związek z rynkiem pracy, od kwietnia mogły ubiegać się o tzw. ferieforskud (zaliczka wakacyjna/ przedpłata wakacyjna) 

Dane z funduszy LD Funds pokazują, że 6 593 osobom wypłacono 46 milionów koron przed podatkiem

60 procent z tych, którzy wypłacili pieniądze jest poniżej 30 roku życia. 

LD Fonde oczekuje, że w przeciągu 2020 roku zostanie wypłaconych około 300 milionów koron w ramach ferieforskud (zaliczki/przedpłaty wakacyjnej). 

8. Jakie są konsekwencje, jeśli pieniądze zostaną wypłacone teraz? 

Zdecydowana większość zamrożonych pieniędzy wakacyjnych jest teraz u pracodawców. To pieniądze, bez których obecnie wiele firm nie przetrwa. 

Dlatego proponuje się, aby to państwo wypłaciło obywatelom pieniądze wakacyjne, a następnie będzie zbierać pieniądze od firm, aż do przejścia obywateli na emeryturę. 

W takim scenariuszu państwo musiałoby pożyczyć firmom dużą miliardową kwotę. 

Ponadto wielu pracowników doświadczy brakujących pieniędzy wakacyjnych, tego dnia, kiedy opuszczą rynek pracy, gdzie pieniądze faktycznie powinny być zdeponowane. 

9. Kiedy otrzymam pieniądze, jeśli wypłacę je teraz? 

Jeśli decyzja o "uwolnieniu" zamrożonych pieniędzy wakacyjnych nie zostanie podjęta, musisz uzbroić się w cierpliwość.

W tej chwili możesz otrzymać tylko część pieniędzy w dniu opuszczenia rynku pracy.

Dla najmłodszych pracowników oznacza to, że może upłynąć do 50 lat, zanim te pieniądze zostaną wypłacone. 

Istnieje jednak szereg wyjątków. Obowiązują one, jeśli otrzymujesz wcześniejszą emeryturę, otrzymujesz elastyczny zasiłek, otrzymujesz emeryturę ustanowioną w ramach stosunku pracy lub masz stałe miejsce zamieszkania za granicą. 










Popularne posty z tego bloga

Ruszają Jobcenter i A-kasse - na różnych zasadach w zależności od regionu

Dania zamyka szereg mniejszych przejść granicznych po rosnącej liczbie zarażeń na południe od granicy