Wypłacenie zamrożonych środków wakacyjnych (feriepenge) będzie prawdopodobnie możliwe jedynie po złożeniu odpowiedniego wniosku w formie cyfrowej
Wypłacenie będzie dobrowolne: W taki sposób możesz otrzymać swoje zamrożone pieniądze wakacyjne (feriepenge)
Wniosek o wypłatę zamrożonych pieniędzy wakacyjnych (feriepenge) należy złożyć w formie cyfrowej - informuje Ministerstwo Pracy.
Zamierzenie jest takie, aby można było ubiegać się o wypłatę swoich zamrożonych pieniędzy wakacyjnych cyfrowo.
Informuje o tym Ministerstwo Pracy, które pracuje nad cyfrowym rozwiązaniem, które pozwoli na wypłacenie środków wakacyjnych tym, którzy będą tego chcieli.
Tym samym Ministerstwo potwierdza, że wypłacenie tych środków wymaga złożenia wniosku/podania od konkretnego odbiorcy, a zatem nie odbywa się to automatycznie.
- W związku z tym pracuje się nad cyfrowym rozwiązaniem, dzięki któremu można będzie zdecydować się na otrzymanie pieniędzy, pisze w komunikacie prasowym Ministerstwo Pracy.
Umowa o wypłacenie trzech tygodni zaoszczędzonych środków wakacyjnych jest częścią rządowego pakietu letniego, który ma za zadanie ożywienie gospodarki po epidemii koronawirusa, która przyczyniła się do zamknięcia większej części społeczeństwa.
Wciąż trwają prace nad projektem ustawy, która jest obecnie konsultowana przez strony rynku pracy oraz ATP, która zarządza zamrożonymi funduszami wakacyjnymi.
W pisemnej odpowiedzi komisji minister ds. zatrudnienia, Peter Hummelgaard informuje, że przedstawienie projektu ustawy w parlamencie jest planowane na wtorek, 11 sierpnia.
Minister wyjaśnia również, że Duńczycy muszą ubiegać się o wypłacenie środków wakacyjnych.
- Oczekuje się, że przedterminowa wypłata zaoszczędzonych środków urlopowych, w wysokości do trzech tygodni, ma się odbywać na podstawie wniosku od pracobiorcy. Jeżeli pracobiorca nie wystąpi o przedwczesną wypłatę środków wakacyjnych, należne mu wynagrodzenie urlopowe będzie wypłacane zgodnie z obowiązującymi przepisami - pisze minister.
Krytyka wniosku
To, że wypłacenie środków wymaga wniosku, a nie dzieje się automatycznie wzbudzało wcześniej krytykę.
Ministerstwo Zatrudnienia poinformowało w niedzielę, że wpłata będzie „dobrowolna” i tym samym nie trafi automatycznie na konto.
- W ten sposób jeśli nie chce się tych pieniędzy wypłacić teraz, można zdecydować się na dalsze ich pozostawienie. Z tego samego powodu pracobiorca sam musi zdecydować się na ich wypłatę, tak jak miało to miejsce w przypadku wypłaty oszczędności SP w 2009 r., informuje ministerstwo.
Oczekuje się, że środki wakacyjne zostaną wypłacone najpóźniej do października.
*W tym miejscu w oryginalnym artykule znajduje się kalkulator, który pozwala na obliczenie jak dużych środków możemy się spodziewać. Wystarczy wpisać miesięczną wypłatę przed podatkiem, bez składki emerytalnej w "całych" koronach. Od kwoty należy zapłacić podatek. Obliczona kwota jest przybliżona.
Dodatkowa dotacja wakacyjna powstała, na podstawie tego, że znajdujemy się w środku okresu przejściowego w związku z nowym prawem urlopowym. W okresie przejściowym od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia br. 12,5 procent pensji przeznaczonej na środki wakacyjne zostanie zmrożone.
Doprowadziło to, do powstania solidnej góry pieniędzy, jest tutaj mowa o łącznej kwocie około 100 miliardów koron. Według ministerstwa, 39 miliardów koron po opodatkowaniu zostanie wypłacone.