Obiecująca terapia przeciw koronawirusowi? Oto przegląd prób naukowych nad terapią leczenia koronawirusa przeciwciałami
Przegląd: Tutaj pracuje się nad terapią antyciałami przeciwko koronawirusowi
Wiele krajów raportuje o bezpośrednio pozytywnych wynikach.
Wielu naukowców i lekarzy na całym świecie próbuje zbadać formy leczenia Covid-19, wszystko podczas gdy inni naukowcy pracują nad szczepionką.
Czym są przeciwciała?
|
W wielu miejscach na świecie pracuje się nad badaniem potencjału przeciwciał, między innymi tutaj w Danii.
Jest nadzieja, że te przeciwciała, które organizmy zdrowych pacjentów wyprodukowały w celu zwalczenia wirusa, można przenieść poprzez pewien rodzaj transfuzji krwi innym pacjentom, którzy nadal są chorzy i potrzebują pomocy w zwalczeniu wirusa.
Przeciwciała pokrywają powierzchnię bakterii i wirusów. W ten sposób zapobiegają przedostawaniu się ich do organizmu, jak i ich komórek oraz mogą wiązać się z toksynami i neutralizować je. Ponadto mogą aktywować bardziej prymitywne systemy obronne organizmu.
Z czasem można znaleźć te wybudowane przeciwciała w osoczu, które są płynną częścią krwi. Jeśli przeżyje się infekcje, pojawią się przeciwciała, które są gotowe przy następnym razie, jeśli ten sam koronawirus się pojawi.
W wielu miejscach na świecie trwają próby, lub zostały przeprowadzone już podobne testy, które mają na celu zbadanie potencjału w przeciwciałach.
Oto przegląd z niektórych krajów:
Wielka Brytania
Władze ds. zdrowia w Wielkiej Brytanii poszukują pacjentów, którzy są zadeklarowani jako zdrowi po tym jak przeszli Covid-19, aby dowiedzieć się czy byli by oni chętni podarować osocze z przeciwciałami, które pobiera się z krwi dawcy.
Brytyjski bank krwi poinformował 20 kwietnia, że ma nadzieję, że metoda ta może w przyszłości stać się możliwym sposobem leczenia pacjentów z Covid-19.
- Jeśli metoda działa, może to oznaczać większe szanse przeżycia. Mamy bliską współpracę z rządem i robimy wszystko, co możemy aby ochronić pacjentów.
Szpital uniwersytecki w Cardiff w Walii, poinformował, że chcą przebadać tą metodę.
Podobnie Uniwersytet Cambridge podjął współpracę z uniwersytetem biologicznym w mieście Porto w Portugalii.
USA
24 marca amerykański Urząd ds. Żywności i Leków zezwolił naukowcom na prośbę o zastosowanie tej metody w sytuacjach awaryjnych.
W ciągu trzech dni szpitale w Houston i Nowym Jorku rozpoczęły leczenie, podobnie jak w Orange Country i w Kalifornii oraz Kentucky, badania i próby są w trakcie.
Wiele szpitali będzie podążało tym samym torem, ocenia naukowiec z John Hopkins Hospital.
Chiny
Według władz chińskich już pod koniec lutego zaczęto zbierać osocze od zdrowych pacjentów w celu leczenia chorych pacjentów.
- W obecnym czasie obserwowaliśmy 157 pacjentów przez 48 godzin. W tym okresie, 91 z nich wykazało oznaki polepszenia, usłyszeliśmy 29 lutego od Guo Yanhong, która jest wicedyrektorem biura administracji medycznej, który jest częścią Narodowej Komisji Zdrowia w Chinach.
Na początku kwietnia grupa naukowców z Wuhan opublikowała raport, w którym 10 poważnie chorych pacjentów z Covid-19 było leczonych właśnie tą metodą.
Wniosek był taki, że mimo iż nadal powinno się badać wielkość dawki jak i pory wstrzykiwania osocza, metoda okazała się obiecującą opcją dla poważnie chorych pacjentów z Covid-19.
Austria
22 kwietnia Czerwony Krzyż w Austrii rozpoczął badania nad metodą leczenia.
- Dopóki nie ma szczepionki, może to być jedna z najlepszych opcji leczenia. Ale więcej będziemy wiedzieli wtedy, kiedy będziemy mieli więcej danych, powiedziała Ursula Kreil, która kieruje badaniami.
W Austrii znaleziono około 100 dawców, ale nadal poszukuje się więcej osób.
Niemcy
W niemieckim landzie, Bawarii w wielu miejscach zaczęto testować formę leczenia, m.in. w mieście Norymberdze.
- Nadal jesteśmy stosunkowo daleko od możliwości stosowania tego we wszystkich miejscach. Mamy nadzieję, że inne działy pójdą w nasze ślady, więc nasze zasoby osocza będą lepsze i większe. Ale w zasadzie nie wiemy, jak to będzie wyglądało za kilka tygodni, powiedział 17 kwietnia Holger Hackstein, który jest liderem medycznego oddziału transfuzji na uniwersytecie FAU w Erlangen-Norymberdze.
Korea Południowa
7 kwietnia portal wiadomości channelnewsasia.com. poinformował, że dwóch Koreańczyków z Covid-19 znacznie ozdrowiało po leczeniu osoczem.
- Terapia osoczem, może być alternatywą dla pacjentów w krytycznym stanie, którzy nie reagują na inne środki, zabrzmiało od Choi Jun-yong, która jest lekarzem i naukowcem w szpitalu w Seulu, gdzie pacjenci byli leczeni.
Ale zostało jednocześnie podkreślone, że istnieje potrzeba testowania na większą skalę aby znaleźć dowody na to, jak efektywne jest leczenie.
Francja
7 kwietnia we wspólnym oświadczeniu władz szpitalnych w Paryżu, krajowy instytut medyczny badań naukowych i francuski bank krwi stwierdzili, że rozpocznie się próby leczenia
tą terapią w Paryżu.
60 pacjentów jest częścią badania.
Włochy
15 kwietnia amerykańskie CNN napisało, że w północnych Włoszech, które były najciężej dotkniętym obszarem w Europie, rozpoczyna się badania nad leczeniem.
Kilka szpitali rozpoczęło współpracę z bankami krwi i firmami biotechnologicznymi.
- Mieliśmy duży wybuch epidemii, więc mamy wielu potencjalnych dawców krwi. Coś może z tego być, powiedział CNN Fausto Baldanti, wirusolog ze szpitala uniwersyteckiego Pavia San Matteo w Lombardii.