Kolejne etapy ponownego otwarcia Danii, co zostanie otwarte? w jaki sposób? - Wypowiedzi pani premier Mette Frederiksen
Długoterminowy plan ponownego otwarcia kraju gotowy: Zakaz zgromadzeń zostanie podniesiony oraz instytucje kulturowe mogą zostać otwarte
Rząd i partie parlamentarne uzgodniły długoterminowy plan ponownego otwarcia Danii.
Od 8 czerwca zakaz zgromadzeń zostanie podniesiony z 10 osób do 30-50 osób, a ponadto szkoły wyższe i instytucje kultury będą mogły ponownie się otworzyć. Z tym zastrzeżeniem, że warunki infekcyjne na to pozwolą.
Takie są części długoterminowego planu trzeciej fazy ponownego otwarcia Danii, który został uzgodniony przez rząd i partie parlamentarne. To jest określone w umowie.
- Wszystko zależy od tego, czy epidemię będzie można utrzymać na kontrolowanym poziomie. Ale jestem pewna, że razem na pewno przejdziemy przez to bezpiecznie w kierunku tej ostatniej fazy ponownego otwarcia Danii, jak i bardziej normalnego dnia codziennego, powiedziała pani premier Mette Frederiksen w komunikacie prasowym.
Rząd oraz partie parlamentarne przeprowadzały wczoraj negocjacje do późnych godzin nocnych, aby uzgodnić dalszy przebieg dla ponownego otwarcia kraju po przedstawieniu zawartości drugiej fazy.
Już teraz sport profesjonalny otrzymał prawo do działania, handel detaliczny może się otworzyć od poniedziałku, a klasy 6-10 mogą wrócić do szkół od 18 maja, gdzie również restauracje i kawiarnie mogą zacząć przyjmować gości.
W długoterminowym planie ustalono również datę otwarcia ogrodów zoologicznych, muzeów, teatrów i parków rozrywki. Za miesiąc licealiści i osoby uczęszczające do szkół dla dorosłych (voksenuddannelser) szkół wieczorowych lub szkół językowych otrzymają bardziej normalną codzienność.
|
Kiedy wczoraj premier Mette Frederiksen ujawniła kolejny krok na drodze do ponownego otwarcia kraju, podkreśliła, że cały plan opiera się na założeniu, że liczba zarażonych koronawirusem nie zacznie nagle gwałtownie rosnąć.
- Jeśli sprawy zaczną iść w złym kierunku, rząd jest gotowy do naciśnięcia hamulca - powiedziała premier.
W komunikacie prasowym pani premier podkreśliła, że Duńczycy wciąż „muszą trzymać się razem, trzymając się z dala”.
- Duńczycy szybko dostosowali się do nowych nawyków, nowych sposobów bycia razem i wykazali się niezwykłym zmysłem społecznym. Te nawyki są kluczowe do tego, abyśmy nadal mogli mieć zakażenie pod kontrolą, kiedy teraz otwieramy się jeszcze bardziej, mówi premier Mette Frederiksen.
Inicjatywy trzeciej fazy ponownego otwarcia kraju, zostaną wdrożone tylko wtedy, gdy bieżące obliczenia rozprzestrzeniania się infekcji Statens Serum Institut będą wyglądać rozsądnie.
- Jeśli wybuchnie epidemia, rząd może odstąpić od ogólnego planu, w tym z niezbędnymi ograniczeniami, zgodnie z tym co znajduje się w umowie.
Jeśli rozwój będzie bardziej korzystny niż jest to oczekiwane, pełne otwarcie TV 2 i DR będzie na szczycie listy życzeń liderów partii wraz z wieloma publicznymi miejscami pracy.
Dyskoteki, salony gier, zajęcia rekreacyjne i sportowe odbywające się wewnątrz jak i wszystkie pozostałe placówki edukacyjne muszą poczekać do początku sierpnia. Wydarzenia z udziałem ponad 500 uczestników będą musiały poczekać jeszcze dłużej - w najlepszym razie do końca sierpnia.
Oto Ci, którzy muszą poczekać do końca lata:
|
Według władz ds. zdrowia między każdą fazą częściowego otwarcia kraju musi upłynąć miesiąc, aby móc zobaczyć jak wpływają one na liczbę osób zarażonych i chorych.
Plan może się zmienić
Masz pytanie?
|
Wszystkie części społeczeństwa, które zostaną otwarte w najbliższym czasie, będą podlegały ścisłym wymogom dotyczącym odległości i higieny, jednak partie dostrzegają to, że liczba zarażonych i hospitalizowanych będzie rosła.
Dlatego już zwiększono ilość przeprowadzanych testów, tak aby umożliwić organom uzyskanie informacji na temat rozprzestrzeniania się infekcji. Oznacza to, że osoby zarażone muszą być izolowane, a osoby, z którymi miały kontakt, muszą zostać przetestowane ze względów bezpieczeństwa.
- Otwarcie musi być kontynuowane w kontrolowany i właściwy sposób. Musimy upowszechnić stosowanie sprzętu ochronnego i trzeba przetestować o wiele więcej Duńczyków, mówi pani premier Mette Frederiksen.
W zależności od rozwoju całej sytuacji partie będą stale analizować plan. Ocenią na przykład, czy można otworzyć się szybciej w niektórych częściach kraju niż w innych, i czy należy dostosować zakaz zgromadzeń. Ale może to również iść w przeciwnym kierunku.