Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal odradza wszelkich wycieczek - nawet tych do sąsiednich krajów - i zaleca 14-dniową kwarantannę po powrocie do domu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych po chaosie: Zrezygnujcie z podróży, także z tych do Szwecji
14-dniowa kwarantanna po wizycie za granicą, nadal jest bardzo mocno zalecana, nawet jeśli odwiedziłeś kraj sąsiadujący z Danią.
Podczas trwającego kryzysu epidemicznego, Duńczycy bez problemów mieli możliwość podróżowania do Szwecji, gdyż nasz sąsiad nie zamknął swoich granic.
Ale przesłanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest jasne: Zostań w domu.
Tak mówi Erik Brøgger Rasmussen, dyrektor ds. Organizacji i obywatelstwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Sydsvenskan.
- Żadne kraje nie są obecnie zwolnione z zaleceń Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szwecja też nie jest, mówi dyrektor.
Dodaje, że nadal zdecydowanie zaleca się zastosowanie się do 14 dniowej kwarantanny po tym jak było się za granicą - nawet jeśli jest to weekendowa lub jednodniowa wycieczka do sąsiedniego kraju.
Ogólne zalecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest takie, że odradza się wszelkich podróży. Zalecenie obowiązuje tymczasowo do 31 maja.
Weekendowy chaos (w korku)
Informacja o tym, że zalecenia również dotyczą Szwecji, pojawiły się po tym, jak w niedzielę był widoczny bardzo długi korek na moście Øresund, z ludźmi którzy wracali do domów ze Szwecji.
Tutaj Jens Jespersen, wiodący inspektor policji kopenhaskiej, zgaduje, że korek był spowodowany głównie przez Duńczyków, którzy wykorzystali dni Wniebowstąpienia Pańskiego na wycieczkę do Szwecji lub na Bornholm.
- W porównywalnym okresie czasu w ostatnią niedzielę mieliśmy 3400 pojazdów, a wczoraj było ich około 9000. Jest to zatem ogromne zwiększenie ruchu, powiedział wczoraj inspektor do DR Nyheder.
W ostatnich tygodniach otwarcie granicy wywołało wiele dyskusji wśród krajów skandynawskich, ponieważ zarówno Dania, Finlandia, jak i Norwegia wyraziły zaniepokojenie otwarciem granicy dla obywateli Szwecji ze względu na liczbę zgonów i osób zarażonych w Szwecji.
Wiele partii w parlamencie uważa, że przykładowo należy otworzyć granicę dla turystów z Norwegii i Niemiec w pierwszej kolejności i wstrzymać się z turystami szwedzkimi.
Rząd do 31 maja musi ogłosić swoje nowe stanowisko w sprawie granic.